Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
24. 5. 2018,
13.50

Osveženo pred

5 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,04

4

Natisni članek

Borut Pahor volitve 2018

Četrtek, 24. 5. 2018, 13.50

5 let, 11 mesecev

Pahor bo mandat za sestavo vlade ponudil relativnemu zmagovalcu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1,04

4

Borut Pahor | Foto Tamino Petelinšek/STA

Foto: Tamino Petelinšek/STA

Predsednik republike Borut Pahor je danes povedal, da bo ponudil mandatarstvo za sestavo nove vlade relativnemu zmagovalcu volitev. Po njegovem mnenju je za legitimnost političnih procesov po volitvah, to je oblikovanje vlade, zelo pomembno, da ima relativni zmagovalec prvi priložnost oblikovati vlado.

Pahor je v izjavi medijem ob robu konference slovenskih zdravnikov iz sveta in Slovenije pojasnil, da se predsednik republike glede podelitve mandatarstva odloča po lastni presoji in po posvetovanjih z voditelji poslanskih skupin. A je že ob razpisu parlamentarnih volitev, ki bodo potekale 3. junija, povedal, da bo k mandatarstvu za sestavo nove vlade povabil relativnega zmagovalca volitev.

"Ko bo Državna volilna komisija ugotovila, kdo je zmagovalec volitev, ga bom povabil, da mu ponudim mandat. Če bo mandat sprejel, potem mislim, da ima zmagovalec pravico, da v pogovorih s poslanci ugotovi, ali ima potrebno večino, in potem bo tudi uradno mandatar za sestavo vlade," je dejal.

Janez Janša, Marjan Šarec
Novice Razlika je manjša, a SDS še vedno močno vodi

Če je dobil največ glasov, mora dobiti priložnost

Kot je dodal, ga izkušnje in vse druge okoliščine učijo, da je to dobro ne glede na to, ali potem relativni zmagovalec lahko ali pa ne more oblikovati politične večine.

Relativni zmagovalec volitev mora to zmago konzumirati, je prepričan predsednik republike. "Njegovi volivci, javnost, ki ga podpira, mora vedeti, da glas, ki je šel zanj, ni šel zaman, ampak je bil konzumiran v njegovi pravici, da je imel možnost sestaviti vlado," je pojasnil.

Relativni zmagovalec parlamentarnih volitev leta 2011 je bila Pozitivna Slovenija, ki jo je vodil Zoran Janković, vendar mu ni uspelo sestaviti koalicije. | Foto: STA , Relativni zmagovalec parlamentarnih volitev leta 2011 je bila Pozitivna Slovenija, ki jo je vodil Zoran Janković, vendar mu ni uspelo sestaviti koalicije. Foto: STA ,

Novice Katera stranka je bila vpletena v največ afer, kdo so ključni člani ...? Preberite opise.

Leta 2011 se je relativnemu zmagovalcu zataknilo

Nato pa je stvar mandatarja oz. zmagovalca volitev, ali mu bo uspelo sestaviti večino ali ne. "Če bi tukaj nastale težave, ni razlogov, da bi jih vnaprej videli, imamo pa neke izkušnje, na primer 2011, potem bom imel kot predsednik skupaj z DZ nekoliko težje, zahtevnejše delo," je povedal.

Kot pravi, se je zato tudi popolnoma umaknil iz polemik v času volilne kampanje. "Moja dolžnost je, da se kot predsednik republike vzdržim komentarjev, da ohranim avtoriteto nepristranskosti, ki bo potrebna v času po volitvah," je dejal.

Volitve skrinjica
Novice "Med volitvami bom na dopustu na Hrvaškem. Kako lahko volim?"
Ne spreglejte