Sobota, 9. 11. 2024, 15.03
1 teden, 4 dni
Zvonovi znamenite katedrale zadoneli prvič po požaru
Zvonovi katedrale Notre-Dame so v petek zazvonili prvič po požaru, v katerem je bila ta pariška znamenitost pred petimi leti močno poškodovana. Natančen vzrok požara še danes ni znan, eno od najznamenitejših cerkev na svetu pa bodo po obnovi predvidoma uradno odprli 7. decembra, poroča francoska tiskovna agencija AFP.
Preiskava vzrokov požara poteka že od požara, ki je izbruhnil 15. aprila 2019. Preiskovalci še niso ugotovili morebitnih krivcev, naj bi pa preiskavo zaključevali. Tožilstvo je za AFP potrdilo, da zaenkrat ni bila vložena nobena obtožnica.
"Preiskali smo vse možnosti, vključno s hipotezo o človeški vlogi pri izvoru požara. Resnica pa je, da, bolj ko se približujemo točki izbruha požara in več ko pride rezultatov analiz, večjo težo ima teorija o nesreči," je aprila dejala glavna pariška tožilka Laure Beccuau.
Naročili so 3D simulacijo začetka požara
Tožilci so ta teden za AFP povedali, da so preiskovalni sodniki naročili 3D simulacijo začetka požara z uporabo slik, posnetih v tistem času. Simulacija jim bo omogočila primerjavo različnih teorij o požaru.
Glavni pariški tožilec v obdobju začetne preiskave je kmalu po požaru dejal, da je šlo najverjetneje za napako na električni napeljavi ali morda tleči cigaretni ogorek. V več kot 850 let stari katedrali so sicer v času, ko je izbruhnil požar, potekala obnovitvena dela.
Ogenj je uničil zvonik, streho, uro in del kamnitega oboka Notre-Dame. V preiskavi so ugotovili več varnostnih pomanjkljivosti, vključno z alarmnim sistemom, ki je prispeval k upočasnjenemu odzivu gasilcev, in električnim sistemom v enem od dvigal. Ogenj sicer ni izbruhnil zaradi teh težav, sta pa obe omogočili, da se je hitro razširil po katedrali.
Poteka tudi preiskava o potencialno škodljivih učinkih požara na zdravje prebivalcev
Poteka tudi ločena preiskava o potencialno škodljivih učinkih požara na zdravje prebivalcev. Tožilstvo v zvezi s tem za zdaj ni vložilo obtožnic, so pa starši lokalnih šolarjev in zdravstveni sindikat leta 2022 kazensko ovadili oblasti, ker da niso sprejele vseh varnostnih ukrepov za preprečevanje onesnaženja s svincem.
Streha in zvonik Notre-Dame sta bila namreč prekrita s približno 400 tonami svinca. Ta strupena težka kovina se je v požaru utekočinila in izparela, del pa se je verjetno stekel v tla v soseščini.
Kot so poudarili tožniki, je omenjena teža "štirikratnik skupnih letnih emisij svinca v ozračje za vso Francijo". Morebitne obtožbe glede vpliva svinca na zdravje lokalnih prebivalcev in delavcev, ki so opravili dekontaminacijo po požaru, preiskuje isti sodnik, še poroča AFP.