Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Četrtek,
16. 3. 2023,
14.35

Osveženo pred

1 leto, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,93

11

Natisni članek

Natisni članek

skrivnosti požar Notre Dame

Četrtek, 16. 3. 2023, 14.35

1 leto, 9 mesecev

Po požaru pariške Notre-Dame razkrita dolgo varovana skrivnost

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Orange 7,93

11

Požar Notre Dame, Pariz | To je prva resnično množična uporaba železa v gotski katedrali, in sicer na zelo specifičnih mestih. | Foto Francosko notranje ministrstvo

To je prva resnično množična uporaba železa v gotski katedrali, in sicer na zelo specifičnih mestih.

Foto: Francosko notranje ministrstvo

Požar, ki je pred štirimi leti zajel pariško Notre-Dame, je razkril dolgo varovano skrivnost te pariške znamenitosti. Notre-Dame je prva gotska katedrala, pri gradnji katere so zelo pogosto uporabljali železne sponke, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Ekipa arheologov je železne dele odkrila šele v okviru obsežnega projekta prenove stavbe po uničujočem požaru.

Bila je najvišja stavba svojega časa 

Gradnja znamenite katedrale v središču francoske prestolnice se je začela leta 1160 in je bila končana šele skoraj stoletje pozneje. Bila je najvišja stavba svojega časa, saj so njeni oboki dosegli do 32 metrov, navaja študija, ki je bila v sredo objavljena v reviji PLOS ONE.

Arheolog in glavni avtor študije Maxime L'Heritier je za AFP povedal, da nekateri elementi gradnje stavbe tudi po več stoletjih ostajajo neznani. Ni jasno, kako so si graditelji "upali – in kako jim je uspelo – postaviti tako tanke stene tako visoko", je dejal. Ker ni veliko dokumentacije izpred več kot 900 let, lahko o gradnji "govori le stavba sama", je dodal.

Katedrala je bila lahko prepredena z več kot tisoč železnimi sponkami 

Požar 15. aprila 2019 je razkril železne sponke, ki so skupaj držale kamnite bloke katedrale. Nekatere so se pojavile v ogrodju stavbe, druge so v vročini požara padle žareče na tla.

V študiji je navedeno, da bi lahko bila katedrala prepredena z več kot tisoč železnimi sponkami. Te so različno velike, dolge od 25 do 50 centimetrov, nekatere tehtajo tudi do nekaj kilogramov. Našli so jih v različnih delih katedrale, med drugim v stenah ladje, na koru in delih venca.

"To je prva resnično množična uporaba železa v gotski katedrali, in sicer na zelo specifičnih mestih," je še povedal L'Heritier.

Železne sponke se v gradbeništvu sicer uporabljajo že od antike, med drugim so jih uporabili v rimskem Koloseju in grških templjih, a so se takrat uporabljale le za zavarovanje velikih kamnitih blokov v spodnjih nadstropjih.

Notre-Dame ima "veliko bolj dinamično zasnovo arhitekture", je še pojasnil L'Heritier.

Notre-Dame_7
Trendi Neverjetna resnična zgodba, ki se je še danes spominjamo vsi, zdaj tudi na filmskih platnih: Notre-Dame v plamenih
Notre Dame
Novice Macron: Notre Dame bo obnovljen do leta 2024
Notre-Dame
Novice Kritični trenutki pri obnovi katedrale Notre-Dame #foto #video
Notre Dame
Trendi Po požaru v katedrali Notre-Dame bodo posneli TV-serijo
Ne spreglejte