Torek, 23. 9. 2014, 7.12
8 let, 7 mesecev
ZDA v zračnih napadih na Sirijo ubile več kot 20 džihadistov (video)
V Pentagonu so še potrdili, da so v napadih poleg ZDA sodelovali še Bahrajn, Jordanija, Savdska Arabija, Katar in Združeni arabski emirati. Njihova letala so ponoči v provinci Alep na severu Sirije izvedla osem napadov na cilje skrajne skupine Horasan, ki jo sestavljajo nekdanji pripadniki teroristične mreže Al Kaida.
Kot so pojasnili, gre za izkušene veterane Al Kaide, ki so pripravljali napade na ZDA in druge zahodne cilje. V Siriji si je skupina vzpostavila varno zatočišče, kjer pripravlja svoje akcije v tujini, izdeluje in preizkuša eksplozivne naprave ter rekrutira zahodnjake za izvajanje operacij, so zapisali v Washingtonu. Te napade so Američani izvedli sami.
Američani so napade izvedli z različnimi lovskimi letali, bombniki, brezpilotnimi oz. daljinsko vodenimi letali in z raketami tomahavk. Z ameriških ladij v Rdečem morju in na severu Perzijskega zaliva so izstrelili skupno 47 omenjenih raket, piše francoska tiskovna agencija AFP.
V napadih na džihadiste je sicer poleg ZDA sodelovalo več arabskih sunitskih držav, so potrdili v Pentagonu - Bahrajn, Jordanija, Savdska Arabija, Katar in Združeni arabski emirati. V Amanu so tudi sami že potrdili, da so njihova letala uničila "več tarč, ki pripadajo terorističnim skupinam, ki so skušale izvesti teroristične napade v Jordaniji".
Po ocenah poznavalcev je zelo pomembno, da v mednarodni koaliciji z ZDA na čelu sodelujejo tudi večinsko sunitske države, še posebej Savdska Arabija.
Pripadniki IS so džihadisti, ki zagovarjajo skrajno interpretacijo sunitskega islama in se imajo za edine prave vernike. Velik del finančne in druge podpore naj bi prejemali iz z nafto bogatih sunitskih držav, ki želijo na ta način omejiti moč šiitov v regiji.
Kot so spomnili v zmerni islamski opoziciji, so sami pozivali svet, da se na ta način pridruži njihovemu boju, a obenem opozarjajo, da rešitev za Sirijo ne more in ne sme biti le vojaška. "Nocoj se je mednarodna skupnost pridružila našemu boju proti Isisu v Siriji," je sporočil predsednik opozicijske koalicije Hadi al Bahra in pri tem uporabil staro ime za IS.
Kot je nadaljeval, so v sirski opoziciji "s težkim srcem in globoko zaskrbljenostjo" pozivali k letalskim napadom. "Vztrajamo, da je nujna skrajna pazljivost, da se izogne civilnim žrtvam," je še opozoril. Nacionalna koalicija podpira napade na IS, a obenem poziva, da je treba na vsak način ohraniti pritisk na sirskega predsednika Bašarja al Asada, je obenem sporočil al Bahra. "Dolgoročna rešitev je zmerna, vključujoča sirska vlada, ki preprečuje vzpon ekstremizma."
"Te vojne ni mogoče dobiti le z vojaškimi sredstvi (...) Terja celovito strategijo s političnimi, gospodarskimi in socialnimi komponentami - proces, ki ga lahko podpira mednarodna skupnost, a voditi in uresničiti ga morajo Sirci," je dejal vodja zmerne islamske opozicije v Siriji. Od začetka krvavega konflikta v Siriji marca 2011 je bilo ubitih že več kot 180.000.