Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
2. 7. 2019,
11.29

Osveženo pred

4 leta, 9 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,76

27

Natisni članek

Evropska komisija arbitraža Hrvaška Slovenija Andrej Plenković

Torek, 2. 7. 2019, 11.29

4 leta, 9 mesecev

Z igricami v škodo Slovenije bi rad Plenkovića spravil na čelo Evropske komisije

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Orange 7,76

27

Andrej Plenković | Foto Reuters

Foto: Reuters

Hrvaški Jutarnji list danes piše o nasprotovanju hrvaškega premierja Andreja Plenkovića temu, da bi socialist Frans Timmermans postal predsednik Evropske komisije. Bruseljski dopisnik francoskega dnevnika Liberation pa piše, da skuša generalni sekretar komisije Martin Selmayr Plenkovića spraviti na čelo komisije, tudi z delom v škodo Slovenije.

Plenković se je v Bruslju postavil ob bok politikom iz vzhodne Evrope, med katerimi je tudi predsednik SDS Janeza Janša, piše hrvaški Jutarnji list. Pojasnjuje, da je Timmermans nizozemski politik, za katerega je vladavina prava aksiom, in Plenković bi za svoje nasprotovanje lahko imel več razlogov, od pomoči kolegu iz ljudske stranke (EPP) Manfredu Webru do pridobitve položaja zase.

Timmermans ne bi imel veliko razumevanja za Hrvaško

Razlogi bi lahko bili tudi zelo praktični, saj ima Hrvaška resne težave v pravosodju, boju proti korupciji, zaščiti pravic manjšin ... "Več kot jasno je, da Timmermans kot predsednik komisije ne bi imel veliko razumevanja za takšen razvoj dogodkov na Hrvaškem," piše.

Bi novi predsednik podpiral Slovenijo v arbitraži?

Spomni še, da je Timmermans tudi jasno povedal Zagrebu, da je treba spoštovati odločitve mednarodnih sodišč, kar so mnogi na Hrvaškem ocenili kot naklonjenost Sloveniji v sporu glede odločitve arbitražnega sodišča o meji.

Timmermans je jasno povedal Zagrebu, da je treba spoštovati odločitve mednarodnih sodišč, kar so mnogi na Hrvaškem ocenili kot naklonjenost Sloveniji v arbitraži. | Foto: Reuters Timmermans je jasno povedal Zagrebu, da je treba spoštovati odločitve mednarodnih sodišč, kar so mnogi na Hrvaškem ocenili kot naklonjenost Sloveniji v arbitraži. Foto: Reuters

Medtem bruseljski novinar Jean Quatremer v svojem blogu na spletni strani časnika Liberation piše, da za Plenkovićem, ki se je v preteklih dneh tudi omenjal med kandidati za najvišje položaje v EU, stoji vplivni generalni sekretar Evropske komisije Selmayr.

Selmayr si želi na čelu komisije nekoga šibkega

Zadeva naj bi po Quatremerovih navedbah prišla tako daleč, da je v ponedeljek več voditeljev članic, ki niso navajeni tako odprtih poskusov vplivanja na svoje delo, izrecno zahtevalo Selmayrjev odhod s položaja. Selmayr želi na položaju predsednika Evropske komisije nekoga šibkega, da bi lahko še naprej upravljal zadeve, in naj bi že več mesecev pripravljal udar, tako da je na skrivaj podpiral Hrvaško v mejnem sporu s Slovenijo, piše francoski novinar.

Vplival na odločitev komisije pri arbitraži?

Tako naj bi prav Selmayr marca lani zahteval, da Evropska komisija ne podpre postopka proti Hrvaški na Sodišču EU, ki ga je nato sprožila Slovenija sama. Ker komisija - spet po ukazu Selmayrja - ni dala svojega mnenja v postopku, ji je sodišče poslalo vprašalnik, kar se zgodi izredno redko, saj je komisija običajno navzoča, ko se pojavi spor med članicama, piše Quatremer.

Nato pa je prejšnji teden, sredi pogajanj o novem predsedniku Evropske komisije, Selmayr, ne da bi se posvetoval s kolegijem komisarjev, izdal ukaz o podpori Hrvaški, da se torej postavi pod vprašaj arbitražno razsodbo, ki jo je Evropska komisija sicer podprla. Hkrati se je ime Plenkovića v tisku pojavilo kot ime mogočega kompromisnega kandidata za vodenje komisije.

"Ali se lahko na čelo institucije, ki je varuhinja pogodb, imenuje človeka, ki ne spoštuje mednarodnega prava? In ali lahko na čelu generalnega sekretariata ostane človek, ki prav tako ne upošteva prava, ko gre za delanje uslug prijateljem, kot je 18. junija spomnilo Sodišče EU?" se na koncu svojega bloga sprašuje Quatremer.

otok
Trendi Hrvaški otoki na prodaj: zanimanje od vsepovsod, kupcev (še) ni
Ne spreglejte