Ponedeljek, 24. 12. 2018, 7.05
6 let
Indoneziji grozi nov cunami #video
Obalnemu predelu v bližini indonezijskega vulkana Anak Krakatoa grozi nov cunami, oblasti so tamkajšnje prebivalce pozvale, naj se umaknejo na više ležeče predele. Cunami, ki je v soboto nastal po izbruhu vulkana, je v morski ožini Sunda med indonezijskima otokoma Java in Sumatra zahteval najmanj 373 smrtnih žrtev, ranjenih je najmanj 1.400 ljudi, pogrešajo pa še najmanj 128 ljudi.
Cunami je v soboto okoli 21.30 prizadel obalo na jugu Sumatre in zahodni del Jave. Visoki valovi so sledili izbruhu ognjenika Anak Krakatoa. Oblasti takrat niso izdale posebnega opozorila, uničevalni valovi pa so med drugim razdejali na stotine domov, ruvali drevesa in s seboj odnašali avtomobile.
Visoki valovi so poškodovali na stotine objektov. Najbolj je prizadeta provinca Pandeglang na zahodu Jave.
Cunami bi lahko povzročila neobičajno močna plima in vnovičen izbruh vulkana. Ta je namreč znova izbruhnil v soboto, ko je bruhal prah in smrad.
ERUPTION: Footage shows Anak Karakatau erupting on the Krakatoa island chain, which is believed to have triggered a deadly tsunami in Indonesia that has claimed more than 200 lives, and injuring more than 800 others. https://t.co/SBKlq4FAkG pic.twitter.com/tHlFGrQxnE
— ABC News (@ABC) December 23, 2018
Aerial footage shows thick plume of smoke and ash above the Anak Krakatau volcano after its eruption was believed to have triggered a tsunami that killed at least 280 people in Indonesia. https://t.co/xL8WhXiG3P pic.twitter.com/iFpYP9S7Q6
— ABC News (@ABC) December 24, 2018
Leta 1883 je vulkan Krakatoa zahteval več kot 36 tisoč življenj
Vulkan Anak Krakatoa je nastal okoli leta 1928 na mestu legendarnega vulkana Krakatoa, ki je leta 1883 v kataklizmičnem izbruhu zahteval več kot 36 tisoč življenj. Anak Krakatoa je bil še posebej aktiven od junija, večkrat je v nebo poslal oblake prahu, oktobra pa so deli lave skoraj zadeli neko turistično ladjo, ki je plula blizu otoka.
Indonezijo je katastrofalen cunami prizadel 24. decembra 2004, ko je uničujoč val sledil potresu pred obalo Sumatre. Umrlo je 220 tisoč ljudi v več državah Indijskega oceana, od tega v Indoneziji 168 tisoč.