Četrtek, 18. 10. 2018, 20.35
6 let, 3 mesece
Vse bolj verjetno je, da bo brexit preložen
Več voditeljev EU je danes v Bruslju poudarilo, da je v pogajanjih o brexitu zdaj na potezi Združeno kraljestvo, potem ko se je vrh v sredo končal brez preboja in novih predlogov, zgolj z oživljanjem ideje o podaljšanju prehodnega obdobja. Predsednik Evropske komisije Jean-Claude Juncker meni, da je podaljšanje izvedljivo.
Predsednik Evropskega sveta Donald Tusk je dejal, da se je tokratni vrh končal v precej boljšem vzdušju kot neformalni vrh v Salzburgu in da so danes bliže končnemu dogovoru. Ta vtis je bolj čustven kot razumen, a tudi čustva so v politiki pomembna, je dejal. A na potezi je Britanija, je dejalo več voditeljev, na primer francoski predsednik Emmanuel Macron. "Ključen element je britanski politični kompromis," je dejal.
Šarec: Glavno torišče spora je v britanskem parlamentu
Podobno je poudaril tudi slovenski premier Marjan Šarec - da je na potezi Britanija, ki bi v primeru brexita brez ločitvenega sporazuma tudi največ izgubila. Bistveno vprašanje zdaj je, kateri scenarij bo britanski premierki Theresi May uspelo spraviti skozi parlament, je poudaril Šarec. "Ni glavno vprašanje odnos med EU in Veliko Britanijo, ampak je glavno torišče spora v britanskem parlamentu," je pojasnil. "Bolj kot kdaj koli je žogica na britanski strani," je poudaril tudi belgijski premier Charles Michel.
Enoletno podaljšanje prehodnega obdobja vse bolj verjetno
Kot rešilno bilko nekateri vidijo enoletno podaljšanje prehodnega obdobja, ki naj bi po trenutno veljavnem dogovoru trajalo od 29. marca prihodnje leto do konca leta 2020. "Podaljšanje prehodnega obdobja se bo verjetno zgodilo. To je dobra ideja," je dejal predsednik Evropske komisije Juncker. S tem bi po njegovem prepričanju pridobili nekaj prostora za pripravo sporazuma o prihodnjih odnosih.
"Podaljšanje prehodnega obdobja se bo verjetno zgodilo. To je dobra ideja," je dejal predsednik Evropske komisije Juncker.
Mayeva je sicer nakazala pripravljenost na podaljšanje, a je poudarila, da naj bi bilo to nekajmesečno in da zelo verjetno niti ne bo potrebno, ker bo sporazum o prihodnjih odnosih dosežen do konca leta 2020. Tusk pa je na kratko dejal, da o podaljšanju prehodnega obdobja voditelji niso razpravljali in da ne želi sodelovati pri ugibanjih.
Šarec ni naklonjen podaljšanju
Slovenski premier pa je menil, da podaljševanje nima ravno velikega smisla, ker se ta pogajanja že precej dolgo vlečejo. "Nisem prepričan, da bi podaljševanje prineslo kakšen večji uspeh," je menil. Ob tem je Šarec še dejal, da sedemindvajseterica ne more sprejemati dogovorov, ki bi pomenili, da je Britanija na koncu na boljšem kot unija. Ne moremo se spreminjati, da bodo v britanskem parlamentu zadovoljni, je poudaril.
Gibraltar ne bo težava pri dogovoru o brexitu
Španski premier Pedro Sanchez pa je dejal, da sta se Španija in Velika Britanija dogovorili, da kakršnakoli nesoglasja o Gibraltarju ne bodo zadrževala pogajanj o brexitu. Španski premier ni razkril, kaj vsebuje dogovor, je pa novinarjem povedal, da Gibraltar ne bo težava pri dogovoru o brexitu.
Gibraltar, kjer živi okoli 32 tisoč ljudi, je jabolko spora med Madridom in Londonom, odkar je to majhno skalnato ozemlje na skrajnem južnem delu Iberskega polotoka leta 1713 prišlo pod britanski nadzor. Španci si želijo Gibraltar znova pridobiti od Britancev.
Smernice EU za pogajanja o brexitu vključujejo določilo, da po izstopu Velike Britanije iz Unije noben dogovor med EU in Veliko Britanijo ne more veljati za Gibraltar brez dogovora med Španijo in Veliko Britanijo.
2