Četrtek, 1. 8. 2013, 7.26
8 let, 7 mesecev
Volitve v Zimbabveju "kompromitirane"
Večina državljanov, ki ni mogla glasovati, živi na urbanih območjih, kjer ima večjo podporo Morgan Tsvangirai, izzivalec dolgoletnega predsednika Roberta Mugabeja, je sporočila skupina opazovalcev Zimbabwe Elecition Support Network (ZESN). Predstavnik skupine Solomon Zwana, je ocenil, da je "približno milijon volivcev ostalo brez volilne pravice". Zato so volitve po njegovih ocenah "resno kompromitirane".
Privrženci Mugabeja sicer po državi že proslavljajo zmago na predsedniških volitvah, čeprav naj bi bili uradni izidi znani šele v petih dneh. Mugabe je pred volitvami zatrdil, da bo, če bo zmagal Tsvangirai – v preteklih letih sicer njegov koalicijski partner in premier, a nekako pod prisilo –, odstopil.
"Gre za navidezne volitve, ki ne odražajo volje naroda. Po našem mnenju so te volitve nične," je dejal Tsvangirai. "Slab način, na katerega so bile izvedene volitve, in posledična potrditev volilnih rezultatov bosta potisnila to državo v še resnejšo krizo," je dodal.
V Tsvangirajevem Gibanju za demokratične spremembe (MDC), ki je imela doslej večino v parlamentu, so že v sredo opozorili, da je prihajalo do manipulacij volilnega imenika, ki je bil objavljen šele tik pred volitvami. Na njem naj bi se številna imena podvajala, mnogo na njem navedenih volilnih upravičencev pa naj sploh ne bi obstajalo, številnih upravičencev pa na njem po drugi strani ni bilo.
Na tovrstne nepravilnosti so opozorili tudi domači opazovalci. Kot je pojasnil predstavnik nevladne Zimbabvejske mreže za podporo volitvam, Solomon Zwana, je "približno milijon volivcev ostalo brez volilne pravice". Zato so volitve po njegovih ocenah "resno kompromitirane".
Volitve leta 2008 je zasenčilo nasilje, tokrat pa do izgredov ni prišlo. Volilna udeležba je bila visoka, čeprav uradnih številk še ni. Ljudje so še po zaprtju volišč čakali v vrstah, da oddajo svoj glas, zato so bila ponekod ta odprta tudi do polnoči.