Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
24. 12. 2014,
7.50

Osveženo pred

8 let, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

pogodba orožje

Sreda, 24. 12. 2014, 7.50

8 let, 10 mesecev

Veljati začela pogodba, ki ureja večmilijardno trgovino z orožjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
Mednarodna pogodba o trgovini z orožjem (ATT), ki jo je do zdaj podpisalo 130 držav, ratificiralo pa 60, med njimi aprila letos tudi Slovenija, z današnjim dnem stopa v veljavo.

Pogodba ureja več milijard dolarjev vredno trgovino s konvencionalnim orožjem od pištol do tankov, ladij in letal. Od držav zahteva, da preprečijo prodajo ali transferje orožja na območja konfliktov, teroristom, kriminalcem in kršiteljem človekovih pravic. Hkrati prepoveduje dobavo orožja, če to podpira genocid.

Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Mun je začetek veljave pogodbe pospremil z besedami, da gre za "novo poglavje v naših skupnih prizadevanjih, da bi postala mednarodna trgovina z orožjem bolj odgovorna in transparentna".

Med državami, ki so jo ratificirale, so tudi Nemčija, Francija in Velika Britanija, ki veljajo za večje izvoznice orožja po svetu.

Največji izvoznik so ZDA, ki so pogodbo podpisale, a je predsedniku Baracku Obami ni in ne bo uspelo spraviti skozi senat, kjer bodo od januarja imeli večino republikanci. Kljub temu so ZDA korak naprej od drugih dveh velikih izvoznic Rusije in Kitajske, ki pogodbe nista podpisali.

Slovensko zunanje ministrstvo je pozdravilo začetek velja pogodbe in izpostavilo, da je Slovenija pogodbo podpisala in ratificirala med prvimi. "V nadaljevanju bo ključna univerzalizacija pogodbe in začetek njenega izvajanja," so zapisali na MZZ in dodali, da pričela zmanjševati neodgovorna in nezakonita trgovina z orožjem, s "čimer želimo prispevati k zmanjšanju števila oboroženih konfliktov, žrtev in trpljenja ljudi, zlasti žensk in otrok, ki so največje žrtve nezakonito oboroženih skupin in posameznikov."

Ne spreglejte