Četrtek, 28. 4. 2022, 13.10
2 leti, 7 mesecev
Veliki preobrat na naslovnicah srbskih tabloidov: "Putin Srbiji zabodel nož v hrbet"
"Putin je Srbiji zabodel nož v hrbet," je zapis, ki danes množično preplavlja naslovnice srbskih tabloidov. To so prvi kritični naslovi v srbskih medijih od začetka ruske invazije na Ukrajino.
Današnje izdaje vodilnih provladnih tabloidov v Srbiji so prvič od začetka vojne v Ukrajini objavile naslovnice z zelo kritičnimi naslovi o ruskem predsedniku Vladimirju Putinu, poroča European Western Balkans.
Naslovi so odziv na izjavo ruskega predsednika z dne 26. aprila, da imata Ljudska republika Doneck in Lugansk enako pravico odločati o svoji suverenosti brez dovoljenja centralne vlade kot Kosovo.
"Putin je Srbiji zabil nož v hrbet: Kosovo zamenjal za Donbas" je največji naslov na prvi strani današnjega srbskega telegrafa.
Negativne odzive na izjave so objavili tudi drugi tabloidi. "Tako torej, bratje Rusi? Putin Srbiji zabodel nož v hrbet," "Putin zaradi svoje vojne pozabil na Kosovo in Srbijo", "Plačamo ceno svetovnega konflikta: Putin igra na karto Kosova", "Proslava v Prištini, Zagrebu in Sarajevu po Putinovi izjavi", "Goli interes: Putin ščiti interese Rusije."
Look at how Serbian tabloïds, under gvnt's control, react to Putin's statement. It is serious signal that they go from "Putin is our saviour" for years to "Putin ready to betray us" overnight.
— Loïc Tregoures (@LTregoures) April 27, 2022
When you have your ass between two chairs, you don't sit anywhere https://t.co/PypZkzO9kB pic.twitter.com/WHNSpbCEvo
Putin je v preteklosti že omenil primer Kosova in ga uporabil za utemeljitev priključitve Krima. Ostrih odzivov teh časopisov pa do danes ni bilo.
Tabloidi že leta poročajo prorusko, tudi v času ruske invazije na Ukrajino
Tabloidi veljajo za blizu vladajoči Srbski napredni stranki, ki naj bi vplivala na njihovo uredniško politiko, in so najbolj brani časopisi v Srbiji.
Ti časopisi že leta poročajo prorusko in pogosto objavljajo razkošne pohvale Putinu kot zaščitniku interesov Srbije v svetu, zlasti na Kosovu. Prav tako so bili vir dezinformacij o vojni v Ukrajini in Rusiji nasploh. Tabloid informer je 22. februarja objavil znameniti naslov "Ukrajina napadla Rusijo".
Poročanje tabloidov se je od začetka vojne v Ukrajini hitro razvijalo. V prvih dneh invazije je vsebovalo odkrito podporne naslove v prid Rusiji, sledilo pa je bolj nevtralno stališče do Kijeva in Moskve, vendar z dosledno interpretacijo, po kateri sta glavna krivca za konflikt Zahod in Ukrajina sama.
Srbija se sicer v zadnjih tednih sooča z vse večjim diplomatskim pritiskom ZDA in EU, da bi se uskladila s sankcijami proti Rusiji.
33