Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
13. 2. 2013,
16.18

Osveženo pred

8 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Slovenija Hrvaška Vesna Pusić Karel Erjavec

Sreda, 13. 2. 2013, 16.18

8 let

Večernji list: Bodo LB vendarle reševali v okviru nasledstva?

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 2
Banka za mednarodne poravnave v Baslu bo ponudila prostor in administracijo, vendar bosta v nasledstvene pogovore vključeni samo Hrvaška in Slovenija, poroča Večernji list.

Vprašanje Ljubljanske banke (LB) bo najverjetneje rešeno v okviru nasledstvenih pogovorov. Čeprav o tem strokovnjaki in premierja iz obeh držav za zdaj še molčijo, je takšen sklep mogoče povleči iz neuradnih informacij, ugotavlja Večernji list. Po teh informacijah poravnava naj ne bi bila več vprašljiva, temveč gre predvsem za vprašanje, kakšno obliko bo ta privzela.

Spoštovanje sporazuma Prvi korak pri reševanje te težave bi bila odločitev, kaj storiti s tožbami, ki so jih hrvaške banke vložile proti Ljubljanski banki. Za slovensko stran ni sprejemljivo nič manj od popolnega umika vseh tožb. Vodja hrvaške diplomacije, ministrica Vesna Pusić, je pred hrvaškim parlamentom sicer govorila o rešitvi, pri čemer pa se je izogibala besedi umik in raje uporabila besedo razveljaviti. To je mogoče brati kot znamenje, da se hrvaška stran nagiba v smer umika tožb.

Večernji list navaja, da naj bi okvir reševanja podal slovenski zunanji minister Karel Erjavec. Slovenija je namreč vprašanje LB uvrstila med nasledstvena vprašanja in od tega ne odstopa. Pred tremi leti sta se takratna premierja, Jadranka Kosor in Borut Pahor, dogovorila, da gre za dvostransko vprašanje, ki ga je potrebno reševati v političnih okvirih, upoštevajoč mednarodne sporazume in tudi sporazum o nasledstvu. Takratni finančni minister, Ivan Šuker, je takrat pisal banki za mednarodne poravnave v Baslu, vendar se je ta, zaradi propadlih pogovorov o nasledstvenih vprašanjih Jugoslavije, razglasila za nepristojno.

Ne želi biti mediator Ministrica Vesna Pusić je kljub temu pred nekaj meseci ministru Erjavcu predlagala, da ponovno stopi v stik z Baslom. Erjavec je na to pristal, vendar kot pogoj ponovno navedel umik tožb proti LB. Basel zdaj pristaja, da ponudi svoje prostore in administracijo, a pri reševanju tega vprašanja ne želi biti mediator. Vendar bi bilo to možnost vendarle mogoče izkoristiti v primeru, da v pogovore ne bi bile vključene vse države naslednice nekdanje Jugoslavije, temveč samo Hrvaška in Slovenija.

Ne spreglejte