Nedelja, 18. 2. 2018, 13.39
6 let, 9 mesecev
Med ponesrečenci na iranskem letalu ni Slovencev
Nad goratim območjem Zagros na jugozahodu Irana je strmoglavilo potniško letalo s 60 potniki in šestimi člani posadke na krovu. Na prizorišče so nemudoma odposlali reševalne ekipe, tako s helikopterji kot po kopnem, a jim letala zaradi izredno slabega vremena in odročnega terena še vedno ni uspelo najti. Po podatkih slovenskega zunanjega ministrstva med potniki ni nobenega Slovenca.
Strmoglavilo je 25 let staro dvomotorno letalo tipa ATR-72 iranske družbe Aseman Airlines, ki je bilo na poti iz prestolnice Teheran proti manjšemu mestu Jasudž v provinci Isfahan. Strmoglavilo je na goratem območju pri odročnem kraju Semirom v Isfahanu, kakih 500 kilometrov južno od Teherana.
Letalo je z radarjev izginilo slabo uro po vzletu s teheranskega letališča Mehrabad ob osmi uri zjutraj po lokalnem času. Trčilo naj bi v pobočje gore Dena in nato strmoglavilo. Med 60 potniki je bil po navedbah prevoznika en otrok.
Razbitin še niso našli
Tiskovni predstavnik iranskih reševalnih služb Modžtaba Haledi je za tiskovno agencijo Isna najprej povedal, da so na prizorišče poslali helikopterje, saj gre za gorato območje, težko oziroma skorajda nedostopno za reševalna vozila po cesti. A zaradi izredno slabega vremena in megle helikopterjem ni uspelo pristati na območju, zato so se proti prizorišču odpravili še reševalci po kopnem. Tudi tem za zdaj še ni uspelo najti razbitin.
Pri prevozniku Aseman Airlines so kmalu po nesreči sporočili, da so umrli vsi ljudje na letalu, a je tiskovni predstavnik družbe Mohamed Tabatabaj kasneje to izjavo umaknil in pojasnil, da se do razbitin letala še vedno ni uspelo prebiti nikomur, zato za zdaj ni jasno, kaj točno se je zgodilo. A najverjetneje je, da so vsi ljudje na krovu mrtvi.
Družba je na evropskem črnem seznamu nevarnih prevoznikov
Aseman Airlines je na črnem seznamu EU nevarnih letalskih prevoznikov. Specializiran naj bi bil predvsem za notranje polete do odročnejših iranskih letališč, ima pa tudi nekaj mednarodnih poletov. Njegovo floto trenutno sestavlja 36 letal, med njimi tri tipa ATR-72, vsa tri iz začetka 90. let prejšnjega stoletja. Med drugim ima še tri boeinge 727-200, ki pa so še kakšnih deset let starejši.
Letalske nesreče v Iranu so precej pogoste, zanje pa je velikokrat krivo slabo tehnično stanje dotrajanih letal. To je v veliki meri posledica desetletij mednarodnih sankcij, tarča katerih je bil Iran zaradi svojega jedrskega programa. Ena ključnih klavzul pri odpravi sankcij leta 2015 je bila, da bodo po novem znova dovoljeni nakupi na področju letalstva.