Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Deja Crnović

Torek,
8. 12. 2015,
14.11

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0

Natisni članek

Natisni članek

Evropa

Torek, 8. 12. 2015, 14.11

8 let, 8 mesecev

V EU denar nadzorujejo moški

Deja Crnović

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0
Raziskava Evropskega inštituta za enakost spolov ugotavlja, da na odločevalskih položajih v centralnih bankah, na finančnih ministrstvih in v nadzornih svetih po Evropi še vedno prevladujejo moški.

Samo vsak 25. najvišji položaj v finančnih institucijah v EU zaseda ženska, ugotavlja raziskava inštituta EIGE. Medtem ko ženske že zavzemajo tretjino najvišjih političnih položajev v EU, so v finančnih institucijah bistveno manj zastopane.

Napredek v politiki, v finančnem sektorju ne Raziskava, ki spremlja zastopanost spolov na odločevalskih položajih v 28 državah članicah od leta 2003, spremlja tako zasebni kot javni sektor. Medtem ko raziskava na nekaterih področjih zaznava napredek, se na področju finančnih institucij spremembe dogajajo bolj počasi.

V vsej EU samo ena guvernerka centralne banke V 28 centralnih bankah EU ima samo ena država, in sicer Ciper, guvernerko, v vsej EU pa sta samo dve finančni ministrici, in sicer v Romuniji in na Švedskem. Med največjimi podjetji, ki kotirajo na borzi, ima v EU samo štiri odstotke podjetij direktorice.

Kot je ob objavi podatkov zapisala direktorica inštituta Virginija Langbakk, je nadzor nad denarjem še vedno v rokah moških. Če se danes že zavedamo vloge žensk v politiki in na drugih področjih, pa po mnenju Langbakkove podobnega napredka ni mogoče zaslediti v finančnem sektorju. "Denar pripada nam vsem, zakaj lahko o tem, kako ga bomo zapravljali, odločajo le moški? Kot da bi bili še vedno v 19. stoletju!"

Ozaveščanje in kvote kot učinkovita instrumenta za doseganje uravnotežene zastopanosti spolov Pri Evropskem inštitutu za enakost spolov, ki ima sedež v Vilni, ugotavljajo, da je ključni dejavnik pri doseganju enakopravnejše zastopanosti spolov na odločevalskih položajih predanost; med učinkovitimi instrumenti poznamo med drugim ozaveščanje in uzakonjene ali prostovoljne kvote.

Čeprav številke niso najspodbudnejše, pa pri inštitutu opozarjajo, da se število žensk v upravnih in nadzornih odborih od leta 2003, odkar spremljajo zastopanost, povečuje. Medtem ko je bilo leta 2003 v upravnih in nadzornih odborih le devet odstotkov žensk, je bilo teh leta 2014 20 odstotkov. Največji napredek se je zgodil v državah, ki so imele uzakonjene kvote.

V Sloveniji samo 15 odstotkov direktoric Po podatkih Mirovnega inštituta je delež žensk na odločevalskih položajih v gospodarstvu v Sloveniji ves čas nizek. Po podatkih iz aprila 2014 je bilo v 20 največjih podjetjih, ki kotirajo na borzi, samo pet odstotkov žensk, ki so bile na najvišjih odločevalskih položajih.

V Sloveniji je bilo po podatkih Evropskega inštituta za enakost spolov leta 2012 samo deset odstotkov predsednic nadzornih svetov in 22 odstotkov članic. Samo 15 odstotkov je bilo direktoric podjetij. V povprečju je na najvišjih odločevalskih položajih v največjih podjetjih v Sloveniji tako le 16 odstotkov žensk.

Ne spreglejte