Petek, 20. 11. 2020, 7.18
3 leta, 11 mesecev
Kitajska: poskusno cepili skoraj milijon ljudi
Kitajsko podjetje Sinophar je danes sporočilo, da je v poskusnem cepljenju cepiva proti covid-19 sodelovalo skoraj milijon ljudi. Kliničnih dokazov, ki bi razkrivali morebitno učinkovitost cepiva, podjetje ni objavilo.
-
10:41
Nov ukrep na Švedskem
Švedska vlada namerava ob porastu števila okužb z novim koronavirusom omogočiti prepoved obiskov domov za starejše. Premier Stefan Löfven je v četrtek na novinarski konferenci opozoril, da je prepoved obiskov strog ukrep, ki naj ga uveljavijo le tam, kjer je to nujno potrebno.
Vlada bo v okviru načrtov podelila zdravstvenemu uradu pristojnost, da se odloči glede prepovedi obiskov domov za starejše na lokalni ravni. Ker gre pri tem po besedah Löfvena za strog ukrep, je vlada odločila, da bo veljala izjema za najožje svojce.
Na Švedskem je sicer več mesecev veljala prepoved obiskov v domovih za starejše, ukrep pa je vlada oktobra odpravila.
Pozno poleti je bila epidemiološka slika na Švedskem razmeroma dobra, od takrat pa je spet veliko okužb. Dnevno poročajo o več tisoč novih okužbah. V zadnjih 14 dneh so na 100.000 prebivalcev potrdili okoli 565 novih okužb. (STA)
-
09:58
Mehika: sto tisoč žrtev
V Mehiki je za posledicami okužbe z novim koronavirusom umrlo že več kot 100.000 ljudi, so v četrtek sporočile oblasti. Doslej so v državi potrdili tudi več kot 1,019 milijona okužb.
Mehika je po številu smrtnih žrtev na četrtem mestu, za ZDA, Brazilijo in Indijo. V četrtek so oblasti potrdile še 576 smrtnih primerov, skupno pa 100.104.
Vlada sicer domneva, da je za posledicami okužbe umrlo še okoli 50.000 ljudi. Tudi število okužb je verjetno v resnici precej večje, saj je število testiranj relativno majhno.
V zadnjih mesecih so se razmere v državi deloma umirile. Odprla so se tudi podjetja, ki so bila na vrhuncu izbruha zaprta. Postopoma pa imajo v državi spet več hospitaliziranih bolnikov, predvsem v prestolnici, zato svarijo, da bi spet lahko uvedli strožje ukrepe za zajezitev pandemije. Mehika sicer nikoli ni uvedla popolnega zaprtja javnega življenja in gospodarstva.(STA)
-
09:49
Indija: več kot 9 mio. okužb
V Indiji je število okužb z novim koronavirusom danes preseglo mejo devet milijonov. Čeprav se v državi število novih okužb na dnevni ravni zmanjšuje, pa v prestolnici New Delhi še naprej poročajo o hitrem širjenju epidemije.
Indija je za ZDA druga najhuje prizadeta država na svetu v pandemiji covid-19. Po zadnjih uradnih podatkih so doslej potrdili več kot 132.000 smrti zaradi covid-19. V povprečju v državi, kjer je bil vrhunec epidemije septembra, še vedno vsak dan potrdijo približno 45.000 novih primerov.
V New Delhiju so v zadnjem dnevu potrdili rekorden porast okužb, in sicer 7546 novih primerov okužbe in 98 smrti. V indijski prestolnici, ki ima velike težave tudi s hudim onesnaženjem, se je doslej z novim koronavirusom okužilo več kot pol milijona ljudi.
Zdravniki so že ugotovili, da lahko vse večje onesnaževanje negativno vpliva na ljudi, ki trpijo zaradi bolezni dihal, povezanih s covid-19. Glavni minister v New Delhiju Arvind Kejriwal je pred dnevi dejal, da je onesnaženje največji razlog za najnovejši porast okužb z novim koronavirusom v prestolnici.
Oblasti v tem velemestu so v prizadevanjih za omejitev širjenja virusa za štirikrat povečale kazni za kršitelje, ki ne nosijo mask.
Indija je v prizadevanjih za omejitev širjenja pandemije marca uvedla stroge ukrepe, vendar so oblasti omejitve postopoma omilile, saj si vlada prizadeva za ponovni zagon gospodarstva po izgubi milijonov delovnih mest. Stroka meni, da je to prispevalo k širjenju okužbe, pa tudi splošna nenaklonjenost nošenju mask in nevzdrževanje fizične razdalje. (STA)
-
07:24
V enem tednu milijon okužb
Center za nadzor nad boleznimi (CDC) je Američanom zaradi hitrega naraščanja števila okužb z novim koronavirusom, pa tudi hospitalizacij in smrti zaradi covid-19, odsvetoval potovanja ob zahvalnem dnevu. Pozval jih je, naj praznujejo v krogu družine. V ZDA so v tednu dni potrdili milijon okužb z novim koronavirusom, samo v četrtek skoraj 186.000.
Po podatkih univerze Johns Hopkins se je s koronavirusom v ZDA do četrtka zvečer okužilo 11,7 milijona ljudi, umrlo pa jih je več kot 252.500. Vse bolj pa zbolevajo tudi zdravstveni delavci, bolnišnice so ponekod preobremenjene in ne morejo več skrbeti za druge bolnike. V zadnjih dveh tednih se je število hospitalizacij covidnih bolnikov povečalo za polovico, na 79.000, kar je največ doslej.
CDC priporoča, da ljudje praznik zahvalni dan, ki ga zaznamuje puranja pojedina, praznujejo le v krogu družine, pri tem naj upoštevajo varnostno razdaljo, večerje naj bodo na prostem, hrano pa naj deli le ena oseba, ki nosi zaščitno masko. Opozorilo CDC je posledica izkušenj, saj je doslej po vsakem prazniku v ZDA naraslo število okužb in smrti zaradi nalezljivih bolezni.
Po več mesecih je imela novinarsko konferenco spet delovna skupina Bele hiše za boj proti pandemiji, na kateri pa ni bilo predsednika ZDA Donalda Trumpa. Nadomeščal ga je podpredsednik Mike Pence, ki ni odgovarjal na vprašanja in je zapustil dvorano, ko so ga dopisniki zasuli z vprašanji o Trumpovem zavračanju priznanja volilnega poraza in blokiranju tranzicije v vlado demokrata Joeja Bidna.
Večinoma so govorili o napredku pri cepivih. Minister za zdravstvo Alex Azar je dejal, da bo podjetje Pfizer danes vlado uradno zaprosilo za odobritev cepiva, ki ga je izdelalo skupaj s podjetjem BioNTech. Direktor Nacionalnega inštituta za zdravje Anthony Fauci je zagotovil, da je cepivo varno, še vedno pa poziva Američane, naj nosijo maske.
Zaradi krepitve pandemije so dodatne ukrepe uvedli v najmanj 22 zveznih državah. V New Hampshiru, kjer se je republikanski guverner Chris Sununu doslej upiral maskam, so prebivalci šele zdaj od njega prvič dobili ukaz o nošenju mask v javnih prostorih tako znotraj kot zunaj. Drugje, kjer so maske že nekaj običajnega, kot na primer v Kaliforniji in New Yorku, pa uvajajo dodatne ukrepe.
Kalifornijski guverner Gavin Newsom je od sobote do 21. decembra uvedel policijsko uro za 94 odstotkov prebivalstva 40-milijonske države, in sicer od 22. ure zvečer do 5. ure zjutraj.
Stopnja pozitivnih testov je na nacionalni ravni v ZDA trenutno 10-odstotna. V Južni Dakoti, Iowi in Wyomingu presega 50 odstotkov, v New Yorku se giblje okoli treh odstotkov.
Newyorški župan Bill de Blasio je zato zaprl šole in razjezil starše, saj so na primer restavracije in bari ter telovadnice še naprej odprti. Staršem se zdi, da je 3-odstotna pozitivna stopnja testov prenizka za zaprtje šol.
DeBlaiso vztraja in trdi, da bo že v prihodnjem tednu ali dveh najverjetneje spet zaprl tudi restavracije za strežbo znotraj. Združenje restavracij svari, da bo s tem uničil polovico lokalov v mestu.
Guverner Andrew Cuomo je v četrtek poročal o 31 mrtvih zaradi koronavirusa, hospitaliziranih je 2276 bolnikov s covid-19. Ob skupaj 185.239 izvedenih testih so potrdili 5130 okužb, kar je 2,72 odstotka. (STA)
Na Kitajskem poskusno cepljenje poteka od julija. V njem med drugim sodelujejo javni uslužbenci, tuji študenti ter zaposleni v pomembnih dejavnostih, ki potujejo v tujino. Liu Jingzhen, direktor podjetja Sinophar, ki je v državni lasti, je nedavno v pogovoru za medije dejal, da doslej niso dobili nobene povratne informacije o kakšnih hudih stranskih učinkih in le nekaj malega poročil o lažjih oblikah stranskih učinkov, piše STA.
Testiranja potekajo tudi v tujini
Kitajska si zelo prizadeva za razvoj lastnega cepiva proti novemu koronavirusu, ki se je prvič pojavil prav v tej državi konec lanskega leta. Razvija štiri cepiva, ki naj bi bila sedaj v zadnji fazi testiranja. Številna testiranja potekajo v tujini, saj je Kitajski uspelo znotraj meja svoje države virus večinoma spraviti pod nadzor. Družba Sinopharm tako testira dve cepivi v Združenih arabskih emiratih, Bahrajnu, Egiptu, Jordaniji, Peruju in Argentini, piše STA.
Namesto dokazov so objavili le izkušnje cepljenih
Sinophar je ta teden zatrdil, da "glede vseh vidikov razvoja cepiva vodi v svetu", čeprav ni objavil kliničnih dokazov o učinkovitosti zdravila. Namesto tega so navedli le nekaj izkušenj v slogu anekdot tistih, ki so sodelovali pri poskusnem cepljenju, med njimi gradbenih delavcev, diplomatov in študentov v tujini, ki so po navedbah podjetja po cepljenju obiskali več kot 150 držav, ne da bi se okužili z novim koronavirusom. Po navedbah AFP številni, ki so jih cepili na Kitajskem, niso uradni udeleženci poskusnega cepljenja in naj bi to storili prostovoljno, navaja STA.
Kitajski predsednik Xi Jinping je sicer odredil, da bo vsako kitajsko cepivo "svetovno javno dobro". Kitajska je bila ob začetku izbruha pandemije covid-19 deležna kritik zaradi spopadanja z izbruhom novega koronavirusa, še posebno s strani ZDA.
11