Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
17. 11. 2014,
10.42

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3

Natisni članek

Natisni članek

Bratislava komunizem upor

Ponedeljek, 17. 11. 2014, 10.42

8 let, 7 mesecev

V Bratislavi obeležili 25. obletnico upora proti komunizmu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 3
V Bratislavi so v nedeljo zvečer s slovesnostjo v Slovaškem narodnem gledališču obeležili 25. obletnico žametne revolucije v tedanji Češkoslovaški.

Poleg predsednikov držav Višegrajske skupine - Slovaške, Češke, Poljske in Madžarske - sta se je udeležila tudi ukrajinski in nemški predsednik, Petro Porošenko in Joachim Gauck.

Med poskusom prebega v Avstrijo umrlo 400 ljudi "Naša Slovaška je dosegla to, kar si pred 25 leti niti predstavljati nismo mogli. Danes smo sestavni del združene svobodne Evrope," je v svojem govoru na nedeljski slovesnosti pred več sto visokimi gosti poudaril gostitelj, slovaški predsednik Andrej Kiska. Kot je nadaljeval, sedaj tudi državljanom Ukrajine želi, da jim bo uspelo ohraniti svojo svobodo, neodvisnost in pravi odločati o lastni usodi.

Iz Slovenije se je v imenu predsednika državnega zbora slovesnosti udeležila podpredsednica DZ Andreja Katič. Po osrednji slovesnosti so se zbrani predsedniki držav sprehodili do centra starega dela Bratislave in na obrežju Donave prižgali sveče. S tem so simbolično spomnili na manifestacijo marca 1988, t.i. shod sveč, ki je bil eden prvih velikih protestov proti komunističnemu režimu v slovaškem delu nekdanje Češkoslovaške.

Danes zjutraj je Kiska nato svoje goste popeljal še do avstrijske meje, kjer so se spomnili 400 ljudi, ki so izgubili življenje med poskusom prebega v Avstrijo. Nato odhajajo naprej v Prago, kjer bo na Trgu Svetega Venčeslava, prizorišču protestov iz leta 1989, danes potekal slovesen koncert.

Začelo se je s študentskim uporom Žametno revolucijo je 17. novembra 1989 sprožil študentski protest, ki so ga oblasti nasilno zatrle. V naslednjih dneh se je število protestnikov vztrajno večalo in 26. novembra se jih je v Pragi zbralo že 700.000.

V luči razmer doma in v drugih državah Vzhodnega bloka se je komunistična vlada 28. novembra z demokratskim Državljanskim forumom pod vodstvom takratnega disidenta Vaclava Havla začela pogajati o predaji oblasti. 29. decembra je bil Havel izvoljen za predsednika države.

Leta 1992 je sta se Češka in Slovaška odločili iti ločeno pot, na katero sta kot samostojni državi uradno stopili 1. januarja 1993.

Ne spreglejte