Nedelja, 7. 8. 2022, 9.59
2 leti, 3 mesece
Tveganje za katastrofo v Ukrajini narašča
165. dan ruske invazije na Ukrajino. Mednarodna agencija za jedrsko energijo (IAEA) je pozvala k takojšnjemu prenehanju vseh vojaških dejavnosti v bližini ukrajinske jedrske elektrarne v Zaporožju in opozorila na realno tveganje jedrske katastrofe, poroča BBC. Iz ukrajinskih pristanišč so izplule še štiri ladje, natovorjene med drugim s koruzo in sončničnim oljem. Ladje, namenjene v Turčijo, Italijo in na Kitajsko, so na poti v Istanbul, da jih tam pregledajo, je na Twitterju danes sporočilo turško obrambno ministrstvo.
18.20 Amnesty International obžaluje povzročeno jezo zaradi poročila o Ukrajini
11.44 Iz ukrajinskih pristanišč izplule še štiri ladje z žitom
10.10 IAEA opozarja na tveganje za jedrsko nesrečo v Zaporožju
18.20 Amnesty International obžaluje povzročeno jezo zaradi poročila o Ukrajini
Nevladna organizacija Amnesty International je danes sporočila, da "globoko obžaluje stisko in jezo", ki jo je povzročila objava poročila, v katerem je ukrajinskim silam, ki se borijo proti ruski vojski, očitala kršitev mednarodnega prava. V svojem poročilu so namreč zapisali, da so ukrajinske sile civiliste izpostavile nevarnosti ruskega ognja.
Organizacija je v izjavi navedla, da v celoti stojijo za svojimi ugotovitvami, ob tem pa poudarila, da "nič, kar smo dokumentirali, kar počnejo ukrajinske sile, na kakršen koli način ne opravičuje ruskih kršitev".
Amnesty International je v četrtek objavljenem poročilu zapisal, da ukrajinske sile kršijo mednarodno pravo in ogrožajo civiliste, s tem ko vzpostavljajo baze v stanovanjskih četrtih, šolah in bolnišnicah. V Kijevu so se na poročilo ostro odzvali. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je dejal, da skuša organizacija preložiti odgovornost z agresorja na žrtev.
Vodja urada Amnesty v Ukrajini Oksana Pokalčuk pa je protestno odstopila s položaja in organizacijo obtožila podpiranja proruske propagande.
Amnesty je v svojem poročilu med drugim navedla primere, ko naj bi ukrajinske sile v 19 mestih in vaseh v regijah Harkov in Mikolajiv ter v Donbasu civiliste izpostavile nevarnosti.
Organizacija za človekove pravice v današnji izjavi ni želela umakniti te ocene. Kot je navedla, so ugotovili primere, ko so se "ukrajinske sile nahajale tik ob kraju, kjer so živeli civilisti, in jih s tem potencialno izpostavile nevarnosti ruskega ognja".
"To oceno smo pripravili na podlagi pravil mednarodnega humanitarnega prava, ki od vseh strani v spopadu zahteva, da se v največji možni meri izogibajo nameščanju vojaških ciljev znotraj ali blizu gosto poseljenih območij," so pojasnili.
Pri organizaciji so kljub temu prepoznali razsežnost odziva, ki ga je njihovo poročilo sprožilo. "Amnesty International globoko obžaluje stisko in jezo, ki ju je povzročilo naše sporočilo za javnost o bojni taktiki ukrajinske vojske," so zapisali.
Od ruske invazije na Ukrajino konec februarja je Amnesty, kot je dejal, intervjuval na stotine ukrajinskih žrtev, "katerih zgodbe osvetljujejo brutalno resničnost ruske agresivne vojne".
"Svet smo izzvali, da pokaže svojo solidarnost z Ukrajinci s konkretnimi dejanji, in to bomo nadaljevali," so še zapisali.
11.44 Iz ukrajinskih pristanišč izplule še štiri ladje z žitom
Iz ukrajinskih pristanišč so izplule še štiri ladje, natovorjene med drugim s koruzo in sončničnim oljem. Ladje, namenjene v Turčijo, Italijo in na Kitajsko, so na poti v Istanbul, da jih tam pregledajo, je na Twitterju danes sporočilo turško obrambno ministrstvo, ki ga povzema nemška tiskovna agencija dpa.
Zadnje štiri ladje, ki so danes zapustile ukrajinska pristanišča, bodo v skladu z dogovorom med Ukrajino in Rusijo pregledali v Istanbulu, preden bodo nadaljevale svojo pot.
Ladje so izplule iz pristanišč Odesa in Črnomorsk po varnem pomorskem koridorju in bodo plule skozi Bosporsko ožino, poroča britanski BBC. Po opravljenih pregledih naj bi dve pristali v Turčiji, drugi dve pa sta namenjeni v Italijo in na Kitajsko.
Še ena prazna ladja je medtem dobila dovoljenje za plovbo do Ukrajine za natovarjanje, še navaja BBC.
Po besedah ukrajinskih predstavnikov je to jasen znak, da je izvoz žita varen, pri čemer so pozvali ladjarske družbe, naj se vrnejo v državo.
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v svojem običajnem nočnem nagovoru v soboto pozdravil ponoven izvoz žita, vendar ob tem opozoril, da varnostna tveganja ostajajo, poroča BBC.
Od sklenitve dogovora o izvozu ukrajinskega žita konec julija je iz Ukrajine izplulo skupno osem tovornih ladij. Kot prva je od začetka ruske agresije proti Ukrajini v ponedeljek iz Odese izplula ladja Razoni, natovorjena s 26 tisoč tonami koruze, namenjena pa je bila v Libanon.
10.10 IAEA opozarja na tveganje za jedrsko nesrečo v Zaporožju
Po podatkih britanskih obveščevalnih služb so ruske sile začele zbirati enote na jugu Ukrajine in pričakujejo, da se bodo najhujši spopadi preselili proti jugu na 350-kilometrsko frontno črto, ki se razteza od Zaporožja do Hersona, vzporedno z reko Dneper. Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je v soboto Rusijo obtožil obstreljevanja elektrarne v Zaporožju, ruska stran pa podobno trdi za ukrajinske sile.
Vodja IAEA Rafael Mariano Grossi je dejal, da je zelo zaskrbljen zaradi poročil o obstreljevanju največje jedrske elektrarne v Evropi. Ukrajina je namreč sporočila, da so bili deli objekta zaradi ruskih vojaških napadov resno poškodovani. Rusija je elektrarno zasegla marca letos.
"Vsak vojaški ogenj, usmerjen na ali iz objekta, je igranje z ognjem s potencialno katastrofalnimi posledicami. Zaposleni v elektrarni morajo biti sposobni opravljati svoje pomembne naloge brez groženj ali pritiskov," je poudaril Grossi in dodal, da bi morala biti njegova agencija sposobna zagotoviti tehnično podporo.
Upravljavec elektrarne v Zaporožju je povedal, da so ruski raketni napadi privedli do zaprtja enega od reaktorjev in da obstaja nevarnost uhajanja radioaktivnih snovi. Dan prej je ruska uprava okupiranega ukrajinskega mesta Enerhodar sporočila, da so električni vodi v jedrski elektrarni Zaporožje prekinjeni zaradi ukrajinskega obstreljevanja, a Kijev trdi, da je za obstreljevanje odgovorna ruska stran.
Inštitut za vojno je v svojem petkovem poročilu citiral opozicijski časopis The Insider, ki je objavil, da so ruske sile morda že detonirale jedrsko elektrarno Zaporožje in postavile rakete v bližnji vasi, štiri kilometre od reaktorja elektrarne. "Strokovnjaki so predhodno ocenili, da ruske sile elektrarno verjetno uporabljajo za izkoriščanje zahodnih strahov pred jedrsko katastrofo v Ukrajini z namenom, da bi zmanjšale odločenost Zahoda, da zagotovi vojaško podporo ukrajinski protiofenzivi, hkrati pa elektrarno učinkovito uporabljajo kot jedrski ščit za preprečevanje ukrajinskih napadov na ruske sile in opremo," so še sporočili z inštituta.
47