Turški premier Recep Tayyip Erdogan je politično krizo, ki pretresa njegovo vlado po izbruhu korupcijskega škandala, označil za zaroto zoper turško prihodnost in stabilnost.
Odgovornost zanjo pa je pripisal nasprotnim silam. "Ne bomo dovolili, da se nad turško prihodnost zgrne oblak," je bil odločen turški premier.
"Doseči so želeli naklepni umor nacionalne volje"
Na kosilu v Carigradu, ki so se ga udeležili provladni intelektualci, pisatelji in novinarji, je Erdogan znova ponovil svoje prepričanje, da njegovi nasprotniki v Turčiji in na tujem kujejo zaroto, s katero ga želijo odstaviti s položaja. "Doseči so želeli naklepni umor nacionalne volje," je dejal. "Skušali so doseči sodniški državni udar v Turčiji. Toda nasprotovali bomo tej operaciji, tej zaroti 17. decembra, ki je usmerjena proti prihodnosti in proti stabilnosti naše države," je bil oster Erdogan.
Med aretiranimi tudi pomembni poslovneži in sinovi nekdanjih ministrov
Erdogan se je z obtožbami o zaroti znova odzval na obsežno protikorupcijsko preiskavo, ki je privedla do aretacij ključnih Erdoganovih zaveznikov. Turški premier je bil zato prisiljen spremeniti sestavo svojega kabineta, več članov pa je izstopilo tudi iz njegove Stranke za pravičnost in razvoj (AKP).
Škandal je odmeval tudi v gospodarskih krogih. Turška lira je padla na rekordno nizko vrednost glede na dolar, carigrajska borza pa je ta teden zabeležila padec številnih delnic.
Pripadnike gibanja Gülen obtožili, da so vpleteni v protikorupcijsko preiskavo
Erdoganova vlada, ki je na oblasti od leta 2002, je pripadnike gibanja Gülen, ki je ime dobilo po nekdanjem Erdoganovem zavezniku Fethullahu Gülenu, obtožila, da so vpleteni v protikorupcijsko preiskavo.