Trgovec s pohištvom Ikea, trgovska veriga Lidl, čokoladno podjetje Mars, izdelovalec prestižnih ur Rolex. To je le nekaj izmed največjih podjetij na svetu, ki niso uvrščena na borzo.
Pri največjih podjetjih na svetu je skoraj samoumevno, da so to delniške družbe, ki so uvrščene na borzo. V anglosaškem gospodarskem besednjaku tem podjetjem rečejo tudi public companies, javne družbe, česar ne smemo enačiti s podjetji v državni lasti.
Zaprte delniške družbe oziroma zasebna podjetja
Toda številne velike družbe, ki so tudi pravi orjaki v svetovnem merilu, niso na borzi, ampak so to podjetja v družinski lasti oziroma zaprte delniške družbe. V angleško govorečih deželah jim pravijo tudi private companies, zasebna podjetja.
Čeprav vir financiranja teh podjetij ni prodaja delnic na borzi vlagateljem, so številna med njimi kljub temu postala izjemno velika in pomembna na svetovnem trgu.
Zakaj zaprte delniške družbe jezijo borznike
Prednost zaprtega lastništva je, da omogoča lažji nadzor (odpadejo tudi strahovi pred sovražnimi prevzemi), vsaj v ZDA pa so tudi pod manj strogim nadzorom – nadzorni organi namreč veliko bolj nadzorujejo družbe, ki so na borzi.
Ker bi delnice teh zasebnih podjetij na borzi šle za med, ta podjetja tudi niso vir zaslužka za spretne upravljavce premoženja in borzne posrednike oziroma borzne špekulante, kot jim tudi rečejo.
Največje družinsko podjetje v ZDA
Že dolga leta je v ZDA največje zasebno podjetje družba Cargill. Ta orjak, ki se ukvarja s trgovino z živili, energijo, kovinami in živalmi, je imel leta 2013 118 milijard evrov prihodkov (vir: revija Forbes), njegov dobiček je znašal slabi dve milijardi evrov (vir: spletna stran equitis.com).
Lastnici družbe, ki obstaja od leta 1865, sta družini Cargill in MacMillan. Sedež ima v mestu Minnentonka v Minnesoti, po vsem svetu pa ima zaposlenih 140 tisoč ljudi.
Podjetje republikanskih bratov Koch
Drugo največje zasebno oziroma družinsko podjetje v ZDA je Koch Industries, ki je imelo lani 97 milijard evrov prihodkov. Glavna lastnika družbe, ki ima sedež v Wichiti v Kansasu, sta brata Charles in David Koch. Brata sta v javnosti znana zlasti zaradi denarnega podpiranja republikanske stranke.
Družbo je leta 1927 ustanovil kemijski inženir Fred Koch, ki je razvil učinkovit način za predelavo surove nafte v bencin. Koch Industries se poleg naftnega posla (črpanje nafte, rafinerije, distribucija) ukvarja še s kemično industrijo, energetiko, rudninami, izdelavo različnih izdelkov in financami.
Računalniki, računovodstvo, čokolade, alkohol in ladje
Med velike ameriške družbe, ki niso na borzi, spadajo med drugim še proizvajalec računalnikov Dell (lani 43 milijard evrov prihodkov), gradbeno in inženirsko podjetje Bechtel (33 milijard evrov prihodkov), finančno-računovodsko podjetje PricewaterhouseCoopers (29 milijard evrov prihodkov) in znani izdelovalec čokolade Mars (28 milijard evrov prihodkov).
Številna velika uspešna podjetja, ki niso na borzi, izhajajo tudi iz Evrope in z Japonske (na primer znani japonski proizvajalec alkoholnih pijač Suntory). Na stari celini je po prihodkih največje neborzno podjetje Vitol, ki sta ga leta 1966 v Rotterdamu ustanovila Henk Viëtor in Jacques Detiger, zdaj pa ima sedež v Švici.
Švicarski Šved
Zaprta delniška družba, ki je v lasti 350 vodilnih zaposlenih, je lani z ladijskimi prevozi surove nafte zaslužila 258 milijard evrov. Lani je družba prepeljala okoli 270 milijonov ton surove nafte.
S Švico in Nizozemsko je povezano tudi podjetje Ikea, katere lastnik je Šved Ingvar Kamprad, ki že dolgo časa živi v davčno ugodnejši Švici. Ikea, najbolj znana veriga trgovin s pohištvom na svetu, ima sicer sedež na Nizozemskem. Lani je imela 32 milijard evrov prihodkov.
Znana nemška družinska podjetja
Številna družinska podjetja, ki niso na borzi, so tudi v Nemčiji: trgovski verigi Aldi in Lidl, prehrambno podjetje Oetker, izdelovalec bele tehnike Bosch, izdelovalec vijakov Würth, farmacevt Boehringer …