Kosovski premier Hasim Thaci je na odprti seji kosovske vlade ocenil, da je srbska privolitev v dogovor o skupnem upravljanju mejnih prehodov na severu države "de jure" srbsko priznanje Kosova.
Srbija sicer zavrača priznanje Kosova, ki je neodvisnost razglasilo leta 2008, Kosovo je doslej priznalo 85 držav, med drugim ZDA in večina držav EU, tudi Slovenija.
Upravljanje mejnih prehodov še naprej pod nadzorom Eulexa
Beograd in Priština sta minuli teden pod pokroviteljstvom EU v Bruslju po treh dneh pogajanj dosegla dogovor o skupnem upravljanju mejnih prehodov na severu Kosovo, v skladu s katerim naj bi tako srbski kot kosovski cariniki pod nadzorom misije EU na Kosovu (Eulex) upravljali z mejnimi prehodi.
EU je večkrat poudarila, da je dogovor ključnega pomena za odločitev Bruslja o statusu Srbije za kandidatko za članstvo v povezavi, ki naj bi jo predvidoma sprejeli konec tedna. Omenjeni dogovor pa je po oceni EU ključni korak za zmanjšanje napetosti na severu Kosova po nasilnih dogodkih, v katerih je bilo ranjenih več ljudi, med njimi tudi pripadniki Natovih sil na Kosovu (Kfor).
Stefanović: Dogovor ne prinaša priznanja meddržavne meje
Vodja srbske delegacije na pogajanjih Borislav Stefanović je sicer po sklenitvi dogovora izjavil, da dogovor ne prinaša priznanja meddržavne meje in da na mejnih prehodih ne bo "nobenih oznak o meji, državnih zastav in nobenih carinikov, ki bi preverjali potne listine".