Srditi spopadi med Ukrajinci in proruskimi separatisti so prebivalce jugovzhodne Ukrajine spravili do roba obupa, strmoglavljeno malezijsko letalo z 298 potniki pa jih je pognalo čez rob.
Ko je strmoglavilo letalo, so prebivalci mesta Petropavlivka zbežali v kletne prostore svojih domov, saj so bili prepričani, da so žrtve bombnega napada. Nekaj dni pozneje je županja Petropavlivka Natalija Vološina našla spodnjo polovico moškega trupla v grmovju v bližini svoje pisarne. Od takrat dalje težko zatisne oko. "Vem, da moram biti močna, samozavestna in zbrana, ampak ko nisem v službi, jočem," je Vološina povedala za The Wall Street Journal.
Toča trupel
Čeprav so večino trupel že odstranili, približno 6.500 prebivalcev tega območja ostaja travmatiziranih. Pilotska kabina in na ducate trupel je padlo v kraj, ki je dobre tri kilometre oddaljen od Petropavlivka. Eno truplo je padlo skozi streho hiše, pilota pa so našli na bližnjem polju, privezanega na svoj stol. Lokalni duhovnik je dogodek, ko je videl žrtve, ki so padale z neba, opisal kot "točo trupel". Večina trupel je bila golih.
Vojna jih je spravila na rob obupa, strmoglavljenje jih je pognalo čez
Župan mesta Hrabove Vladimir Berežnoj je dejal: "Star sem 60 let in še nikoli v življenju nisem videl česa tako groznega. Prepričan sem, da do konca svojih dni ne bom videl več česa podobnega." Vojna je to območje spravila do roba obupa, strmoglavljeno letalo pa čez rob, so zapisali novinarji.
Ne vedo, kaj storiti z razbitinami letala
Županji Petropavlivka ni nihče povedal, kaj naj naredi z letalskimi razbitinami; uradniki v Kijevu so v veliki meri zaradi vojne nedosegljivi, regionalna avtoriteta in policija so zaradi upornikov v neredu, tuji uradniki pa so ali počasni ali pa ne komunicirajo. Nizozemska ekipa, ki bo preiskovala kraj tragedije, se prav tako še ni oglasila.
Prebivalci so se razbežali ali pa pridružili boju
Prebivalci jugovzhodne Ukrajine so se že pred strmoglavljenjem letala borili z revščino; županja Vološina zaposlenim na občini ni mogla izplačevati plač in pokojnin, saj je bil denar iz centralne uprave v Kijevu zamrznjen. Povprečna pokojnina sicer znaša približno 93 evrov, mesečna plača delavca v rudniku pa okoli 410 evrov. Nasilje, ki pustoši po državi, je ohromilo lokalne rudnike, tovarne in kmetije. Zaradi tega so nekateri prebivalci zbežali, drugi pa so se pridružili boju.