Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
6. 10. 2015,
14.39

Osveženo pred

8 let, 6 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Ivo Sanader

Torek, 6. 10. 2015, 14.39

8 let, 6 mesecev

Sodišče zavrnilo ponujeno varščino. Ivo Sanader ostaja v priporu.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Nekdanji hrvaški premier Ivo Sanader ostaja v priporu, saj je sodišče zavrnilo njegove nepremičnine kot varščino.

Hrvaško ustavno sodišče je poleti razveljavilo tudi prvo pravnomočno sodbo proti Ivu Sanaderju v primerih Hypo in Ina-Mol zaradi kršitve pravil postopka v njegovo škodo. Sanaderjevi odvetniki se lahko zdaj pritožijo na vrhovno sodišče ali pa ponudijo drugačno varščino, poroča spletni portal Indeks.hr.

Hrvaško vrhovno sodišče je v četrtek razveljavilo obsodbo, ki jo je Sanaderju zaradi korupcije v primeru Fimi media izreklo prvostopenjsko sodišče. Poleg tega je določilo, da lahko Sanader, prvoobtoženi v tem primeru, ob plačilu varščine v višini 12,4 milijona kun (1,6 milijona evrov) zapusti zapor v Remetincu. Varščino lahko vplača v gotovini ali v nepremičninah.

Na obtožni klopi je bila tudi stranka HDZ Sodišče je lani odločilo, da se Sanaderju odvzame 15,2 milijona kun (dva milijona evrov), kolikor naj bi pridobil s kaznivimi dejanji. Na obtožni klopi je bila tudi stranka HDZ, ki so jo lani kaznovali s petimi milijoni kun (657 tisoč evrov) zaradi nezakonitega poslovanja. Stranki so naložili še, da mora vrniti 24,2 milijona kun (3,1 milijona evrov) iz svojih črnih skladov.

Sanader je zaradi šestih obtožnic za korupcijo preživel v priporu, s skoraj enoletnim premorom, nekaj manj kot štiri leta, potem ko so ga decembra 2010 prijeli v Avstriji. Nekoč najmočnejši hrvaški politik je nepričakovano odstopil s položaja premierja in predsednika HDZ v začetku julija 2009.

Sanader je bil sicer obsojen na osem let in pol zapora zaradi vojnega dobičkarstva in podkupovanja. Primer so vrnili na prvostopenjsko sodišče v Zagrebu.

Ne spreglejte