Ponedeljek, 9. 1. 2012, 18.16
8 let, 9 mesecev
Sodišče v Kninu: "Za dom spremni" je hrvaški zgodovinski pozdrav
Sodišče je pojasnilo, da gre za "zgodovinski hrvaški pozdrav", ne pa za zloglasni ustaški pozdrav.
"Ali je sploh možno, da katerokoli sodišče na Hrvaškem sprejme drugačno odločitev, ko celotna družba, vse institucije oblasti ne le da dopuščajo množične vzklike 'Za dom spremni' na športnih prireditvah, posebej pa na nogometnih tekmah, temveč se od tega niti ne poskušajo, vsaj z besedami, ograditi," je zapisala nevladna organizacija za človekove pravice.
Ob tem so opozorili, da je bilo geslo "Za dom spremni" uradni pozdrav fašističnega režima Anteja Pavelića v Neodvisni državi Hrvaški (NDH) med drugo svetovno vojno.
Sodišče v Kninu je ovadbo proti Markoviću zavrnilo 22. decembra lani kot neutemeljeno. Sprejelo je pojasnilo Markovića, ki je trdil, da je pozdrav "Za dom spremni" znan v hrvaški zgodovini še iz časov hrvaških plemičev iz 16. stoletja. Sodišče je v razlagi svoje odločitve, ki je objavljena na spletni strani hrsvijet.net, med drugim zapisalo, da omenjeni pozdrav ni "nobeno ustaško znamenje", kot je zapisano v ovadbi.
"Za dom i poglavnika spremni" je bil uradni pozdrav ustaškega gibanja, ki je bilo odgovorno za rasistične zakone med drugo svetovno vojno in številne druge zločine. Geslo "Za dom spremni" tudi danes na svoji zastavi uporablja Hrvaška čista stranka prava (HČSP), ki ima skupaj s Hrvaško stranko prava dr. Ante Starčević (HSP) poslanko Ružo Tomašić v hrvaškem saboru.
Ob praznovanju v Čavoglavah je mogoče videti ljudi, oblečene v ustaške uniforme ali z različnimi znamenji NDH. Thompson sicer v eni izmed svojih pesmi uporablja pozdrav "Za dom spremni", več njegovih koncertov v različnih evropskih državah pa je bilo prepovedanih prav zaradi neonacističnih izpadov.