Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Torek,
13. 8. 2013,
17.56

Osveženo pred

5 let

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Edward Snowden New York Times intervju

Torek, 13. 8. 2013, 17.56

5 let

Snowden: Po 11. septembru so mediji opustili vlogo nadzora nad oblastjo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Termometer prikaže, kako vroč je članek. Skupni seštevek je kombinacija števila klikov in komentarjev.

Thermometer Blue 1
Ameriški žvižgač Edward Snowden, ki je trenutno na neimenovanem kraju v Rusiji, je spregovoril za ameriški časnik The New York Times.

Pri New York Timesu pojasnjujejo, da je njihov novinar s Snowdnom pogovor opravil prek šifriranih sporočil. Predvsem ga je zanimalo, zakaj je Snowden za prenašalca svojih sporočil izbral avtorico dokumentarnih filmov Lauro Poitras in novinarja britanskega Guardiana Glenna Greenwalda, ne pa katerih drugih vidnejših novinarjev iz uglednih časnikov, kot so New York Times, Washington Post in Wall Street Journal.

Logična poslovna strategija Snowden je pojasnil, da so po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001 številni pomembni ameriški mediji "opustili svojo vlogo nadzora nad oblastjo". Po mnenju Snowdna je sicer šlo za "logično poslovno strategijo", saj bi bili kritični mediji v obdobju zaostrenega nacionalizma videti kot nepatriotski in bi jih trg za to kaznoval.

"Laura in Glenn sta med redkimi, ki sta v tem obdobju brez strahu poročala o kontroverznih temah, čeprav sta se pri tem srečevala z osebnimi kritikami," je poudaril Snowden. Za Poitrasovo pa je dodal še, da je ob prvih stikih ugotovil, da je bila ona do njega bolj sumničava kot on do nje, zaradi česar se ji je lažje odprl.

Ljudje se ne zavedajo, da nešifrirana sporočila prestrežejo obveščevalne agencije Presenetilo pa ga je tudi, da Greenwald ni upošteval njegovih navodil o šifrirani komunikaciji. "Presenetilo me je, da v medijskih organizacijah obstajajo ljudje, ki se ne zavedajo, da kakršno koli nešifrirano sporočilo, poslano prek interneta, prejmejo vse obveščevalne agencije na svetu," je poudaril in dodal, da upa, da so tudi njegova razkritja to spremenila.

Nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost NSA Snowden je trenutno v Rusiji, tam so mu v začetku meseca odobrili enoletni azil. ZDA Snowdna iščejo zaradi izdaje zaupnih podatkov, Rusija pa mu je azil podelila, potem ko je mesec dni preživel v tranzitnem predelu moskovskega letališča Šeremetjevo. V Moskvo se je zatekel iz Hongkonga, kjer je omenjenima novinarjema razkril skrivnosti ameriškega vohunskega programa.

Ne spreglejte