Petek, 12. 7. 2013, 16.17
8 let, 6 mesecev
Snowden: Ničesar ne obžalujem
Nekdanji sodelavec ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden se je na moskovskem letališču Šeremetjevo srečal s 13 ruskimi borci za človekove pravice, odvetniki in drugimi predstavniki in podpisal prošnjo za politični azil v Rusiji.
Iz zapisa njegovih izjav na srečanju, ki ga je objavila spletna stran WikiLeaks, je razvidno, da je dejal, da so mu zahodne vlade preprečile, da bi odpotoval v latinskoameriške države, ki so mu ponudile azil. Dodal je, da namerava ostati v Rusiji, dokler ne bo mogel zakoniti odpotovati v omenjene države.
Še posebej se je zahvalil Rusiji, Venezueli, Boliviji, Nikaragvi in Ekvadorju. Dejal je, da si te države zaslužijo njegovo spoštovanje, saj so se postavile v prvo vrsto v boju proti kršitvam človekovih pravic, ki jih izvajajo predvsem močnejši, ne šibkejši. Napovedal je še, da namerava vsako od teh držav obiskati posebej in se osebno zahvaliti njihovih ljudem in voditeljem.
V Kremlju so sicer znova poudarili, da Snowden lahko ostane v Rusiji, če bo prenehal izdajati podatke, ki škodijo ZDA.
Odvetnik Genrij Reznik, ki je sodeloval na srečanju Snowdna z ruskimi borci za človekove pravice, odvetniki in drugimi predstavniki, je po srečanju novinarjem dejal, da je Snowden "obljubil, da ne bo deloval v škodo ZDA".
Odzval se je tudi predsednik dume Sergej Narjiškin, ki velja za vplivno osebnost ruske politike. Narjiškin je menil, da bi Rusija Snowdnu morala podeliti politični azil, saj gre za "borca za človekove pravice".
Enako mnenje je izrazila predsednica zgornjega doma ruskega parlamenta, sveta federacije, Valentina Matvijenko. Tudi ona verjame, da bi Rusija Snowdnu morala podeliti azil, je sporočila tiskovna predstavnica sveta Natalija Fomenko.
"Stališče ZDA je, da ni ne aktivist ne žvižgač, temveč da je kršil zakon in mora biti pripeljan pred sodišče," je pojasnila novinarka, sicer raziskovalka v moskovski pisarni nevladne organizacije Human Rights Watch. Novinarjem je povedala, da je v pogovoru Snowdnu to sporočilo tudi prenesla. "Rekel je, da razume, da ZDA zadevo vidijo na tak način. Kategorično se s takim pristopom ne strinja," je pojasnila.
Predstavniki spletne strani WikiLeaks so sporočili, da način, kako so ZDA stopile v stik s Tanjo Lokšina, "še dodatno priča o vladnem preganjanju Snowdna in da bi mu morala biti priznana pravica, da zaprosi za azil in da mu ga odobrijo".