Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
6. 2. 2013,
10.12

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Barack Obama ZDA terorizem

Sreda, 6. 2. 2013, 10.12

8 let, 7 mesecev

Skrivnostna ameriška baza v Savdski Arabiji

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Ameriška obveščevalna agencija Cia zadnji dve leti v Savdski Arabiji vodi tajno zračno bazo za brezpilotna letala, ki naj bi lovila člane Al Kaide na arabskem polotoku, so razkrili ameriški mediji.

Namera predsednika ZDA Baracka Obame, da svojega svetovalca za boj proti terorizmu Johna Brennana imenuje za direktorja Cie, je na dan privlekla nova odkritja tako o politiki ubijanja teroristov Obamove administracije kot tudi o obstoju tajnih oporišč za brezpilotna letala v Savdski Arabiji. Zavračanje administracije, da razkrije podrobnosti o enem najbolj spornih aspektov svoje politike brezpilotnih letal – napadi na ameriške državljane v tujini –, se vedno bolj kaže kot morebitni vir nasprotovanja nominaciji Brennana, ki ga čaka zaslišanje pred senatnim odborom. Le nekaj dni pred zaslišanjem so se v ameriških medijih pojavili dokumenti pravosodnega ministrstva, ki dajejo pravno podlago za pobijanje osumljenih teroristov, tudi ameriških državljanov, z brezpilotnimi letali. Pogoje je le, da je osumljenec visoko v vrhu teroristične mreže Al Kaida ali z njo povezanih skupin. Na dan pa je prišlo tudi, da so ZDA zračno bazo za brezpilotna letala v Savdski Arabiji uporabile za napad na Anvarja Al Avlakija, v ZDA rojenega klerika in enega vodilnih mož mednarodne teroristične mreže Al Kaida, ki je bil ubit septembra 2011 v Jemnu skupaj s še dvema Američanoma. Ameriški mediji so za tajno bazo v Savdski Arabiji vedeli vse od takrat, a so do zdaj molčali. Napadi brez dovoljenja jemenske vlade Ameriška vojska je skoraj vse svoje vojake leta 2003 umaknila iz Savdske Arabije, kamor so prišli po Zalivski vojni leta 1991. V kraljevini, ki je ena redkih zaveznic ZDA v arabskem svetu, je uradno ostalo le osebje za urjenje. Gradnja baze se je po poročanju New York Timesa začela po decembru 2009 po neuspešnem raketnem napadu v Jemnu, prvem, ki ga je ukazala Obamova administracija, v katerem je bilo ubitih na ducate civilistov, med njimi ženske in otroci. Bazo naj bi prvič uporabili za uboj Al Avlakija, od tedaj pa so jo uporabljali za napade na druge pomembne člane Al Kaide v Jemnu. Napade brezpilotnih letal naj bi v tej državi lahko izvajali brez dovoljenja jemenske vlade. Ključno vlogo pri pogajanju z uradnim Rijadom glede baze naj bi imel ravno Brennan. V Savdski Arabiji so nekatera najbolj sveta islamska mesta, prisotnost ameriški sil pa so številni goreči islamisti razumeli kot zgodovinsko izdajo in navajali kot enega glavnih razlogov pri opravičevanju nasilja nad ZDA in njenimi zavezniki.

Tiskovni predstavnik Bele hiše Jay Carney je branil politiko izvensodnih usmrtitev terorističnih osumljencev in to početje označil za zakonito, etično in modro. Carney je po medijskih objavah dokumenta ponovil, da je vse v skladu z ustavo in zakoni, ki jih je kongres sprejel po terorističnih napadih na ZDA 11. septembra 2001. Kongres je takrat predsednika pooblastil, da v vojni proti teroristom uporabi vsa sredstva. Carney je zagotovil, da Obama resno jemlje svojo odgovornost za zaščito Američanov in obenem namenja veliko pozornosti izogibanju nedolžnim žrtvam. O kriterijih za napade pa ni želel govoriti.

Brezpilotna letala tudi nad Mali in tamkajšnje islamiste? Omenjene nedolžne žrtve sicer grenijo odnose med ZDA in državami, kjer ZDA izvajajo napade z brezpilotnimi letali, kot so Pakistan, Afganistan, Jemen, Somalija in druge. Pentagon sedaj razmišlja, da bi brezpilotna letala poslal še nad Mali v boj proti tamkajšnjim islamskim skrajnežem. Z brezpilotnimi letali poleg Pentagona upravlja tudi obveščevalna agencija Cia.

Obama doslej še ni zadovoljivo pojasnil, kako se sprejemajo odločitve za te napade, ampak je na kongresna vprašanja doslej v bistvu odgovarjal le z zagotovilom, da mu lahko zaupajo. Za predsednika, ki si je naredil kariero kot odvetnik za človekove pravice in je kot senator odločno kritiziral postopke administracije Georgea Busha mlajšega, je položaj sila neroden.

Neroden pa je tudi za Obamove demokrate, ki nikoli niso varčevali s kritikami na račun Busha. Kongresnik Steny Hoyer iz Marylanda je menil, da bi morali resno pogledati, kako vlada sprejema odločitve o pobojih ali usmrtitvah ne le Američanov, ampak tudi tujcev.

Republikanec: Gre za povsem zakonito dejanje samoobrambe Predsednik obveščevalnega odbora v predstavniškem domu, republikanec Mike Rogers iz Michigana pa se je postavil v vlogo Obamovega zagovornika in dejal, da so usmrtitve sovražnikov z brezpilotnimi letali povsem zakonito dejanje samoobrambe. Kljub temu namerava senatni odbor za mednarodne odnose sklicati zaslišanja o tem.

Ne spreglejte