Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
23. 5. 2018,
12.11

Osveženo pred

6 let, 5 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08

Natisni članek

Natisni članek

Mjanmar Rohinga Amnesty International

Sreda, 23. 5. 2018, 12.11

6 let, 5 mesecev

Skrajneži iz vrst Rohingov so lani umorili 53 hindujcev, od tega 23 otrok

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,08
Mjanmar | Foto Reuters

Foto: Reuters

Skrajneži iz vrst Rohingov, muslimanske manjšine v Mjanmaru, so med lanskoletnim nasiljem v zvezni državi Rakhine zakrivili smrt več deset hindujskih vaščanov, je danes objavila organizacija za človekove pravice Amnesty International.

Po navedbah AI se je pokol hindujskih vaščanov zgodil 25. avgusta lani, to je na isti dan, ko so uporniki iz vrst Rohingov začeli koordinirani napad na policijske postojanke. Mjanmarska vojska je na te napade odgovorila silovito, zaradi česar je približno 700 tisoč Rohingov zbežalo v sosednji Bangladeš.

Združeni narodi so mjanmarsko vojsko zaradi nasilja nad Rohingi obtožili etničnega čiščenja. Mjanmar sam pa je bil zaradi preganjanja Rohingov tudi deležen mednarodnih obsodb.

Pogrešanih je še 46 vaščanov

Kot navaja poročilo Amnesty International, je skupina Arsa (Osvobodilna vojska Arakan Rohingya) skupaj z drugimi Rohingi v eni izmed vasi v zvezni državi Rakhine 25. avgusta lani umorila 53 hindujcev, od tega 23 otrok. V istem dnevu je iz sosednje vasi izginilo 46 hindujskih vaščanov, za katere domnevajo, da so jih prav tako umorili pripadniki Arse. Poročilo AI je nastalo predvsem na podlagi intervjujev s preživelimi, navaja nemška tiskovna agencija dpa.

"Kaznovati odgovorne za grozodejstva Arse je prav tako pomembno, kot velja za zločine mjanmarske vojske," je v sporočilu za javnost poudarila direktorica AI za krizne razmere Tirana Hassan. AI je ob tem tudi ponovno zahtevala od mjanmarskih oblasti dostop do območja.

V mjanmarski zvezni državi Rakhine so pred začetkom lanskoletne krize večinsko živeli budisti in muslimani, zvezna država pa je tudi dom maloštevilne, a dolgoletne hindujske manjšine, še navaja francoska tiskovna agencija AFP.

Papež Frančišek Mjanmar
Novice Papež v govoru v Mjanmaru ni uporabil besede Rohingi
Ne spreglejte