Petek, 10. 5. 2013, 18.41
8 let, 7 mesecev
Sirske begunke so v Jordaniji naprodaj za "poroko"
Travmatične izkušnje državljanske vojne, ki so trume beguncev prignale v sosednjo državo, pa so le del njihove kalvarije. Veliko težavo predstavlja tudi pomanjkanje hrane in drugih življenjsko pomembnih pripomočkov. Večina beguncev praktično nima možnosti zaposlitve, še toliko na slabšem so ženske in otroci.
Takšen je tudi primer domnevno 18-letne Kazal, ki je v jordansko begunsko taborišče s svojo družino prišla iz obleganega sirskega mesta Homs. Dekle se je pred kratkim že ločilo od svojega 50-letnega moža, ki je prihajal iz Savdske Arabije. Njena družina je za zakon, ki je trajal zgolj teden dni, prejela 2.500 evrov. "Z možem sem živela v Amanu, a to ni bil srečen zakon. Mož me je obravnaval kot sužnjo in ne kot svojo ženo. Bil je zelo strog do mene, zato sem vesela, da sva se ločila," je dejala za BBC.
Andrew Harper, predstavnik Agencije Združenih narodov za begunce, je zaskrbljen, da se bo v bodoče vedno več od trenutno 500 tisoč sirskih beguncev v Jordaniji, zatekalo k tovrstnim praksam. Poznavalci so dogovorjene poroke, h katerim se zatekajo predvsem mlada dekleta, že označili za preživetveni seks. "Ne morem si zamisliti ničesar bolj sprevrženega kot posameznike, ki prežijo na begunska dekleta in žene. To lahko imenujete posilstvo, prostitucija ali pa karkoli drugega … Dejstvo je, da gre za prežanje na najšibkejše," je za omenjeni medij še povedal Harper.