Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Nedelja,
14. 4. 2013,
18.10

Osveženo pred

8 let, 8 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Severna Koreja napad ZDA

Nedelja, 14. 4. 2013, 18.10

8 let, 8 mesecev

Severna Koreja objavila načrt jedrskega napada na ZDA (VIDEO)

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Objavljeni propagandni video Severne Koreje kaže, da nameravajo Severnokorejci proti ZDA izstreliti štiri balistične rakete.

Mesta, ki naj bi postala tarča jedrskega napada so Washington, Los Angeles, Havaji in še nedoločena lokacija na območju zvezne države Arkansas. Posnetek je bil objavljen na spletni strani Uriminzokkiri, ki je v lasti severnokorejske vlade. ZDA: Severna Koreja nima rakete, ki bi nas dosegla Napetost na korejskem polotoku sicer še vedno narašča. Severna Koreja je zavrnila ponudbo južne sosede za začetek mirovnih pogovorov. Kot so sporočili iz Pjongjanga je to le "trik, da bi zakrili agresivnost Južne Koreje". Ameriški viri trdijo, da bo Severna Koreja kmalu ponovno testirala svoj raketni sistem, vendar se novih jedrskih testov ne pričakuje. Številni domnevajo, da bi utegnili nov raketni poskus izvesti v ponedeljek, na obletnico rojstva ustanovitelja države Kim Il Sunga. Severna Koreja že nekaj časa grozi z jedrskim napadom na ZDA, vendar so Američani prepričani, da država nima rakete, ki bi jih lahko zadela.

Kerry Japonski obljublja ameriško zaščito Ameriški državni sekretar John Kerry je med obiskom v Tokiu Japonski zagotovil, da jo bodo ZDA v primeru napada Severne Koreje zaščitile. "ZDA so zavezane obrambi Japonske," je dejal Kerry po pogovorih z japonskim kolegom Fumiom Kišido.

Severna Koreja je sicer zagrozila, da se bo vsak japonski poskus sestreliti severnokorejsko raketo "končal v jedrskih plamenih". "Če bo Japonska storila najmanjši korak, jo bo iskra vojne zadela prvo," so še sporočili v Pjongjangu.

Kerry je bil v petek v Južni Koreji, v soboto pa v Pekingu, kjer je kitajske voditelje opozoril, da sta v primeru Severne Koreje v igri globalna in regionalna varnost. Zavzel se je za sodelovanje ZDA in Kitajske, da bi zmanjšali napetosti v regiji.

Kitajska odnosov ne želi preveč zaostriti Kitajska je edina zaveznica Pjongjanga in velja za edino državo, ki bi lahko vplivala na severnokorejski režim.

Severni Koreji naj bi namreč zagotavljala 90 odstotkov vse uvožene energije in 80 odstotkov blaga iz uvoza kot tudi 45 odstotkov vse hrane.

Analitiki opozarjajo, da v Pekingu sicer pozivajo k zmanjšanju napetosti, vendar odnosov s Pjongjangom ne želijo preveč zaostriti. Bojijo se namreč padca režima, saj bi v tem primeru utegnilo priti do vala beguncev in združitve Korej.

Ne spreglejte