Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
16. 3. 2013,
17.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

Severna Koreja Južna Koreja grožnja napad

Sobota, 16. 3. 2013, 17.10

8 let, 7 mesecev

Severna Koreja grozi južnokorejskemu otoku Yeonpyeong

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Severnokorejski režim je znova zagrozil Južni Koreji. Tokrat je posvaril pred napadom na otok Yeonpyeong, ki ga je v preteklosti že bombardiral.

Severnokorejska propagandna spletna stran Uriminzokkiri, ki je tesno povezana s severnokorejskim režimom, je zagrozila z napadom na otok Yeonpyeong, ki ga je sicer napadla že pred tremi leti. Spletna stran je tamkajšnje prebivalce posvarila, naj raje zapustijo svoje domove.

Grožnje se vrstijo ena za drugo Pjongjang je od svojega zadnjega jedrskega poskusa večkrat zagrozil tako Južni Koreji kot ZDA, spletna stran Uriminzokkiri pa je objavila večino teh groženj, kot tudi številne videoposnetke, ki med drugim prikazujejo predsednika ZDA Baracka Obamo in ameriške vojake v plamenih. Zaradi tretjega jedrskega poskusa si je Severna Koreja prislužila še strožje sankcije, proti temu pa tudi odločno protestirala.

Severna Koreja je zaradi novih sankcij napovedala maščevanje, ni pa izključila niti jedrskega napada na ZDA. Severnokorejski režim je ostro nastopil tudi proti Južni Koreji. Tako spletna stran Uriminzokkiri piše: "Tudi naključna iskra, ki jo lahko zanetijo vojskujoči, se lahko spremeni v ogenj. Škoda bo za tiste, ki živijo tik ob meji ali na petih južnih otokih, velika."

Severna Koreja je grožnje izdala le nekaj ur zatem, ko je južnokorejski premier Chung Hong Won obiskal otok Yeonpyeong.

Otok leži le nekaj kilometrov stran od pomorske meje med obema državama Otok Yeonpyeong, ki je pod nadzorom Južne Koreje, je sicer izredno ranljiv za napade, saj leži le deset kilometrov stran od pomorske meje med Severno in Južno Korejo. Leta 2010 je Severna Koreja bombardirala otok, pri čemer so bili ubiti štirje ljudje. Čeprav je za severnokorejsko zunanjo politiko značilna sovražna retorika in grožnje z napadi ter hvalisanje o jedrskem programu, pa se je Pjongjang v preteklosti že odrekel delom svojega jedrskega programa v zameno za pomoč, ki jo prebivalci Severne Koreje tako krvavo potrebujejo.

Severna Koreja kljub vsem mednarodnim sankcijam ni prenehala razvijati raket dolgega dosega, prenehala pa ni niti z bogatenjem jedrskega materiala.

Ne spreglejte