Petek, 21. 6. 2013, 13.37
4 leta
Savdskoarabska igra prestolov
Kralj Abdulah, vodilna figura savdskoarabske politike že od srede devetdesetih let prejšnjega stoletja, je zelo šibkega zdravja. Devetdesetletni kralj se že štiri mesece ni pojavil v javnosti, trenutno pa čas preživlja na počitnicah v Maroku. Čeprav slaboten, ima kralj pred seboj še eno pomembno nalogo –zagotoviti nadaljevanje vladavine savdskoarabske kraljeve dinastije, piše Foreign Policy.
Na svoj odhod se pripravlja že dalj časa. Mlajše prince je imenoval za ministre vse pomembnejših resorjev in za guvernerje vseh pomembnejših provinc, hkrati pa je izvedel še vrsto drugih političnih rošad. Še vedno pa ostaja neodgovorjeno najpomembnejše vprašanje: kdo po novi kralj. Izbrani prestolonaslednik je sicer 77-letni princ Salman, vendar boj za prestol ostaja odprt.
Pretendentov za prestol v Savdski Arabiji je kar nekaj. Malo pred svojim odhodom v Maroko je Abdulah savdskoarabsko nacionalno gardo reformiral v ministrstvo, s tem pa je njegov 61-letni sin Miteb, sicer poveljnik te vojaške organizacije, postal minister. S to potezo je Miteb v trenutku postal kandidat za kralja. Kljub temu so številni analitiki prepričani, da kralj krone še ni pripravljen ponuditi naslednji generaciji, temveč ima največ možnosti kateri izmed njegovih polbratov.
Američani imajo več razlogov, da ga favorizirajo. Ne gre zgolj za to, da je pripadnik nove generacije kraljeve družine, Mohamed obenem velja tudi za enega od glavnih arhitektov uspešne kampanje, ki je iz Savdske Arabije izgnala Al Kaido. Hkrati je pravi narodni heroj v Savdski Arabiji, saj je leta 2009 preživel samomorilski teroristični napad v svoji lastni palači.
Če pri prenosu oblasti upoštevamo tovrstno sklepanje, ima veliko možnosti za krono 71-letni princ Ahmed, najmlajši izmed mogočnega zavezništva sedmih savdskoarabskih bratov, sinov, ki jih je imel kralj Abdulaziz s Haso bint Ahmad al Sudairi. Tovrsten razplet bi pomenil presenetljiv preobrat za princa Ahmeda, ki ga je kralj Abdulah z mesta notranjega ministra odstavil novembra lani.
Zapisano je le delček zapletene igre moči, ki se odvija v tej obmorski arabski državi. Njena kraljeva družina se bohoti z nepredstavljivim bogastvom predvsem po zaslugi nafte. Odločitev o novem vladarju je izrazito subjektivna, sprejme pa jo zgolj najvišja kasta kraljeve družine. To tradicijo je sicer nekoliko spremenil kralj Abdulah, ki je leta 2007 ustanovil t. i. Svet zvestobe, ki ga sestavljajo sinovi in vnuki Abdulaziza, njegovi člani pa imajo moč, da zavrnejo oziroma potrdijo kraljevo izbiro za prestolonaslednika.