Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
28. 3. 2014,
10.34

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1

Natisni članek

Natisni članek

sankcije

Petek, 28. 3. 2014, 10.34

8 let, 7 mesecev

Sankcije proti Rusiji bodo za EU kot bumerang

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 1
Bonitetna hiša Standard & Poor je znižala napoved kreditnega ratinga Moskve iz stabilnega v negativnega, kar naj bi vplivalo na obseg investicij v ruskem glavnem mestu.

Čeprav za zdaj še ne gre za dejansko znižanje ratinga, pa bi že sama uradna napoved ugledne bonitetne hiše lahko imela resne posledice za Moskvo, saj se bo mestna vlada težje zadolževala na tujih trgih in izpolnjevala mednarodne finančne obveznosti.

Slabša napoved S&P bi lahko imela posledice tudi na federalni ravni, saj investicije v Moskvi predstavljajo več kot 60 odstotkov investicij v Rusiji. Lani je bilo v Moskvi za 97,7 milijarde dolarjev investicij, kar pomeni skoraj 20 odstotkov več kot leto poprej, piše ruska spletna stran BBC.

Politično zniževanje bonitete Pred svetovno finančno krizo so bonitetne hiše zviševale boniteto ZDA in evropskih držav, čeprav so dejansko že bile v finančni krizi, pravi Sergej Čeremin, minister za mednarodne gospodarske odnose v moskovski vladi. "Kako je mogoče imeti boniteto AAA pri 15 trilijonih dolarjev dolga? Zadolženost Moskve znaša od 12 do 13 odstotkov njenega letnega proračuna, S&P pa napoveduje znižanje bonitete?" se sprašuje Čeremin in odločitev bonitetne hiše opredeljuje kot politično motivirano.

"So se zahodni partnerji pripravljeni odreči našim velikim naročilom?" V Moskvi je okrog 65 odstotkov investicij iz Evropske unije in v luči napovedanih gospodarskih sankcij proti Rusiji se pojavlja vprašanje, kakšne bi bile posledice za rusko prestolnico.

Mnogo njihovih partnerjev iz velikih gospodarskih družb si ne želi odpovedi naročil, ki jih v Moskvi načrtujejo v bližnji prihodnosti, je prepričan Sergej Čeremin. "Mi kupujemo avtobuse, tramvaje, v kratkem bomo objavili razpis za obnovo moskovskega metroja, posel za 30 let, za katerega so zainteresirani največji proizvajalci na svetu," še poudarja Sergej Čeremin v intervjuju za rusko spletno stran BBC.

Na vprašanje, ali se boji sankcij zahodnih držav, Čeremin odgovarja, da se bo uvedba sankcij zahodnim državam vrnila kot bumerang. Kot primer navaja kanadsko podjetje Bombardier, ki je nedavno zmagalo na razpisu za dobavo tramvajev. "Bodo mar zdaj odstopili od posla? To bi bilo nespametno, saj obstajajo alternativni ponudniki iz Kitajske, Južne Koreje in drugih držav," svari Sergej Čeremin.

"Če smo preživeli svetovni vojni, bomo tudi sankcije"

Prepričan je še, da ko gre za politiko, se lahko marsikaj govori, ko gre za pravi posel in poslovne interese, pa se politična vnema ohladi. "In na pozabite: Rusija je preživela svetovni vojni, tudi sankcije bo," spomni minister za mednarodne odnose v moskovski vladi.

Ne spreglejte