Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
11. 2. 2023,
19.22

Osveženo pred

1 leto, 10 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

26

Natisni članek

Natisni članek

parjenje živalski vrt Japonska opica

Sobota, 11. 2. 2023, 19.22

1 leto, 10 mesecev

Samica gibona je bila v kletki sama. Zanosila je. ZOO: Razvozlali smo skrivnost.

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Red 10

26

Gibon | Momo, 12-letna samica belorokega gibona, je februarja 2021 šokirala oskrbnike v živalskem vrtu. | Foto Guliverimage

Momo, 12-letna samica belorokega gibona, je februarja 2021 šokirala oskrbnike v živalskem vrtu.

Foto: Guliverimage

Samica gibona, ki je živela sama v svoji kletki v živalskem vrtu na Japonskem, je pred dvema letoma skotila mladička. Oskrbniki japonskega živalskega vrta verjamejo, da so po dveh letih končno razrešili skrivnost, kako je samica zanosila, čeprav je živela sama v svoji kletki.

Momo, 12-letna samica belorokega gibona, je februarja 2021 šokirala oskrbnike v živalskem vrtu in botaničnem vrtu Kujukushima v Nagasakiju. Čeprav je v kletki živela sama, brez moškega spremljevalca, je skotila mladička. 

Dve leti kasneje, ko so pri mladičku opravili test DNK, so oskrbniki živalskega vrta ugotovili, kdo je oče, postavili pa so tudi teorijo o tem, kako sta se gibona parila.

Test je pokazal, da je oče 34-letni agilni gibon, ki je bil v času, ko je Momo zanosila, v sosednji ograji. 

Parila sta se skozi majhno luknjo 

Iz živalskega vrta so za CNN v petek povedali, da verjamejo, da sta se Momo in Itō parila skozi majhno luknjo v ogradi. Luknja je imela približno devet milimetrov premera.

Opičji mladič, ki za zdaj še nima imena, tehta okoli dva kilograma in zdravo raste, je dejal Hideki Hisano, namestnik direktorja živalskega vrta.

Kakšne živali so giboni? 

Giboni spadajo med najmanjše opice. Znani so po glasnem petju, ki se razvije v dodelan jezik. Z veje na vejo se lahko zibajo s hitrostjo do 88 kilometrov na uro. Na svetu obstaja na desetine vrst gibonov, ki živijo v delih Azije, od severovzhodne Indije do Kitajske in vse do otočja Borneo.

Populacija agilnih gibonov v naravi se zmanjšuje in Svetovna zveza za varstvo narave jih je uvrstila med ogrožene vrste. Njihov življenjski prostor ogrožajo človekove dejavnosti, kot so krčenje gozdov, rudarjenje in gradnja cest.
Novice Izredne razmere na Japonskem: opice vdirajo v hiše in napadajo ljudi
Novice Grozljiva tragedija: opica ji je med dojenjem ugrabila dojenčka in ga ubila
Makaki opica
Novice Mesto zavzele opice, ljudje so nemočni
 
Ne spreglejte