Ruski veleposlanik pri ZN-u je razkril, da je njihova znanstvena analiza pokazala, da je bilo marca v Alepu uporabljeno kemično orožje, vendar so ga najverjetneje uporabili uporniki.
Rusija je tako z znanstvenimi izsledki zatrdila, da je izstrelek, ki je marca zadel predmestje Alepa Khan al Asal v Siriji, pravzaprav vseboval živčni plin sarin, pri tem pa navajajo, da naj bi ga najverjetneje izstrelili sirski uporniki. Pri tem je umrlo 26 ljudi, odgovornosti za napad pa ni prevzela niti vlada niti uporniki, ampak so za napad krivili drug drugega, pri tem pa zanikali uporabo kemičnega orožja, poroča Guardian.
Kdo je uporabil kemično orožje?
Vitalij Čurkin, veleposlanik Rusije pri ZN-u, je povedal, da so ruski strokovnjaki obiskali lokacijo, kjer je izstrelek padel, in vzeli svoje vzorce snovi, ki so jih nato analizirali v ruskem laboratoriju, ki ima certifikat Organizacije za prepoved kemičnega orožja. "Rezultati analize jasno kažejo, da je bilo orožje, uporabljeno v Khan al Asalu, industrijsko izdelano in napolnjeno s sarinom," je dejal Čurkin in dodal: "Izstrelek sicer ni standarden za uporabo kemičnega orožja, zato obstaja sum, da so sirski uporniki uporabili kemično orožje."
Rusija o rezultatih obvestila generalnega sekretarja
Čurkin je o izsledkih analize že obvestil generalnega sekretarja ZN-a Ban Ki Muna, že pred časom pa so svoje dokaze o tem, da so kemično orožje uporabile varnostne sile sirskega predsednika Bašarja Al Asada, ZN-u predale Velika Britanija, Francija in ZDA.
Sirija sicer ni dovolila preiskovalcem ZN-a, da vstopijo v državo in sami raziščejo trditve o uporabi kemičnega orožja.