Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Ponedeljek,
9. 9. 2013,
8.10

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2

Natisni članek

Natisni članek

Bašar al Asad Sirija Barack Obama

Ponedeljek, 9. 9. 2013, 8.10

8 let, 7 mesecev

Rusija pozvala Sirijo k predaji nadzora nad kemičnim orožjem

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 2
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je pozval sirski režim, naj prepusti svoje kemično orožje mednarodnemu nadzoru in tako prepreči možnost ameriškega vojaškega napada na Sirijo.

Lavrov je to dejal v pogovoru s sirskim kolegom Validom al Mualemom v Moskvi. "Upamo na hiter in pozitiven odgovor," je dejal Lavrov. Al Mualem je v odzivu dejal, da Damask rusko pobudo pozdravlja. "Pazljivo sem prisluhnil besedam Lavrova. Sirija pozdravlja rusko pobudo, ki temelji na zaskrbljenosti za naše državljane in varnost naše države," je dejal.

Uresničitev prenosa nadzora nad kemičnim orožjem bi po prepričanju Lavrova pripomogla k preprečitvi vojaških napadov, o katerih razmišljajo ZDA in njegove zaveznice. Menil je še, da bi morala Sirija postati članica Organizacije za prepoved kemičnega orožja.

Predlog Lavrova je sledil besedam ameriškega državnega sekretarja Johna Kerryja, ki je danes dejal, da bi se režim v Damasku lahko izognili vojaški akciji, če bi sirski predsednik Bašar al Asad izročil kemično orožje mednarodni skupnosti. Kot je dejal Kerry, bi moral sirski režim "predati orožje, v celoti, brez odlašanja in dovoliti njegov natančen pregled". "A tega ne bo storil in do tega ne bo prišlo," je dodal. Po navedbah britanske BBC naj bi sicer ameriški diplomati kasneje pojasnili, da je Kerry govoril "retorično" in da ni šlo za resno ponudbo režimu.

"Sirija bi morala pristati na ruski predlog" Generalni sekretar Združenih narodov Ban Ki Moon je pozdravil ruski predlog in pozval k oblikovanju posebnih območij v Siriji, ki bi bili pod nadzorom Združenih narodov in v katerih bi uničili sirsko kemično orožje. Ban je prepričan, da bi morala Sirija pristati na ruski predlog, hkrati pa je dodal, da bi mednarodna skupnost s hitrim ukrepanjem poskrbela, da bi bilo orožje uničeno.

Prvi mož Združenih narodov je povedal, da bi lahko Varnostnemu svetu ZN predlagal oblikovanje posebnih območij, če bodo inšpektorji potrdili uporabo prepovedanega kemičnega orožja. "Preučujem možnost, da bi Varnostni svet pozval, naj zahteva čimprejšnjo premestitev sirskega kemičnega orožja in kemičnih zalog na območja znotraj Sirije, kjer so lahko varno shranjeni in uničeni," je dejal.

Damask pripravljen sodelovati na mirovni konferenci Ruski predlog je pozdravil tudi britanski premier David Cameron. "Če bi se Sirija odpovedala nadzoru nad kemičnim orožjem in ga prepustila mednarodnemu nadzoru, bi bil to seveda velik korak naprej in to bi morali spodbujati," je dejal Cameron. Ob tem pa je posvaril, da je potrebno biti previden, da ne gre le za taktično preusmerjanje pozornosti od bistva problema. "A če gre za iskreno ponudbo, potem bi jo morali iskreno preučiti."

Lavrov in Mualem sta sicer na srečanju v Moskvi posvarila pred vojaškim posredovanjem pod vodstvom ZDA. "Mirna rešitev sirskega konflikta nima alternative," je poudaril Lavrov in dodal, da bi morebiten ameriški napad ogrozil tudi življenja ruskih državljanov v Siriji, kar sproža zaskrbljenost Moskve. Al Mualem pa je dejal, da je Damask pripravljen sodelovati na načrtovani mirovni konferenci o Siriji. "Mogoče pa je, da bodo priletele rakete in bo konferenca propadla," je dodal.

Sirski predsednik Bašar al Asad je sicer danes vnovič zatrdil, da njegove sile niso odgovorne za napade s kemičnim orožjem v predmestju Damaska 21. avgusta. Bela hiša pa je priznala, da ZDA nimajo dokazov, ki bi brez vsakršnega dvoma dokazali, da je za napad kriv Asadov režim, "vendar to pravi zdrava pamet".

"Gre za območje, kjer je vse na robu eksplozije" Asad je tudi posvaril pred odzivom različnih regionalnih akterjev na morebitno vojaško posredovanje proti njegovi državi. "Pričakovati bi morali vse ... vlada ni edini igralec v tej regiji," je poudaril. Spomnil je, da so v regiji prisotne različne strani, različne struje, različne ideologije. Vse to bi morali upoštevati pri odločanju, je poudaril.

Na vprašanje, ali z besedico "vse" misli, da bi lahko prišlo tudi do uporabe še več kemičnega orožja, je dejal, da je to odvisno od okoliščin. "Če z njim razpolagajo uporniki ali teroristi v tej regiji ali kakršna koli druga skupina, bi se lahko zgodilo," je dejal. "Če ne boste pametni, boste plačali ceno," je opozoril Asad. "Gre za območje, kjer je vse na robu eksplozije," je še dodal.

Iščejo podporo vojaškemu posredovanju v Siriji ZDA trdijo, da je bilo 21. avgusta na obrobju Damaska ubitih 1429 ljudi, od tega 426 otrok. Tiskovni predstavnik sirske opozicijske koalicije Kalid Saleh, ki v Washingtonu prepričuje kongresnike, naj podprejo resolucijo o kaznovanju Asada, pa trdi, da je žrtev še več. Opozicija razmišlja o objavi imen vseh žrtev. "Ves svet opazuje. Sirci se sprašujejo, kdaj bo mednarodna skupnost ukrepala in jih zaščitila," je dejal Saleh.

Ameriški predsednik Barack Obama, ki je pred več kot tednom dni odločitev o omejenih napadih na Asada predal kongresu, bo imel v torek (v sredo zjutraj ob 3. uri po srednjeevropskem času) televizijski nagovor, danes pa bo imel intervjuje za šest televizijskih postaj.

Tudi Kerry še naprej išče podporo vojaškemu posredovanju v Siriji. V Londonu je izjavil, da vojna v Siriji terja politično rešitev, a da je tveganje, ki bi ga mednarodna skupnost sprejela z odločitvijo, da v tej državi ne posreduje, večje od tveganja, ki pride s posredovanjem. Kot je poudaril, se ZDA zavedajo, da je končno rešitev za sirski konflikt mogoče doseči le za pogajalsko mizo in ne na bojišču. "A za to mizo šele moramo priti," je opozoril Kerry.

Spor med ZDA in Rusijo glede Sirije pa je nastal tudi na zasedanju odbora guvernerjev Mednarodne agencije za jedrsko energijo (IAEA) na Dunaju. Rusija je namreč zahtevala, naj agencija preuči, kakšno je tveganje, da ZDA v zračnih napadih zadenejo sirski raziskovalni jedrski reaktor na obrobju Damaska. ZDA ruski zahtevi ostro nasprotujejo. Generalni direktor IAEA Jukija Amano je ocenil, da v raziskovalnem reaktorju v predmestju Damaska ni "velikih količin" radioaktivnih snovi. Tam naj bi bilo po njegovih navedbah okoli kilogram obogatenega urana.

Ne spreglejte