Nedelja, 8. 4. 2018, 7.18
6 let, 12 mesecev
Romi danes po vsem svetu praznujejo svoj dan

Svetovni dan Romov je bil izbran na prvem svetovnem kongresu Romov leta 1971 v Londonu. Tudi pripadniki romske skupnosti v Sloveniji ga zaznamujejo z vrsto prireditev, s katerimi želijo spomniti na ohranjanje svoje kulture in jezika. Osrednja prireditev v organizaciji Zveze Romov Slovenije je bila v soboto v Murski Soboti.
Ob današnjem svetovnem dnevu Romov evropski politiki znova ugotavljajo, da Romi kot ena največjih manjšin v EU še vedno ne uživajo vseh koristi enake obravnave, ki je med temeljnimi pravicami EU. Soočajo se ne le z diskriminacijo na različnih ravneh, ampak nimajo dostopa do osnovnih potrebščin. Zato pozivi k enaki obravnavi Romov v EU.
V Sloveniji Romi opozarjajo na pravico do enakih možnosti
Tudi v Sloveniji je bilo slišati pozive k ureditvi razmer, v katerih živijo nekateri Romi. Člane romske skupnosti je pred današnjim dnevom tradicionalno sprejel tudi predsednik državnega zbora Milan Brglez. Opozorili so ga na neurejene stanovanjske razmere v nekaterih romskih naseljih in na pravico do enakih možnosti.
Na svetovnem kongresu Romov 1971 v Londonu so sprejeli pomembne sklepe:
- 8. april – svetovni dan Romov,
- poimenovanje Rom,
- himna "Dželem, dželem",
- zastava.
Svetovni dan Romov so slovesno obeležili že v petek na proslavi v Lendavi, na kateri je predsednik republike Borut Pahor v nagovoru poudaril, da nas različnost plemeniti. Na prireditvi Zveze Romov Slovenije v soboto je zbrane nagovoril premier, ki opravlja tekoče posle, Miro Cerar.
VIDEO: Romska himna v izvedbi znane pevke Esme Redžepove. Naslov pesmi najdemo v več različicah, med drugim "Jelem, jelem" in "Gelem, gelem", odvisno od države, v kateri živijo.
V Sloveniji živi od sedem tisoč do 12 tisoč Romov
Po ocenah različnih institucij v Sloveniji realno živi od sedem tisoč do 12 tisoč Romov, največ v Prekmurju, na Dolenjskem in v Beli krajini. V Sloveniji so tradicionalno nastanjeni v 20 občinah.
Romska vprašanja v Sloveniji sicer ureja krovni zakon o romski skupnosti iz leta 2007. Določa predvsem organiziranost Romov na državni in lokalni ravni ter financiranje. Zakon posega tudi na področja zaposlovanja, vzgoje in izobraževanja ter bivalnih razmer v romskih naseljih.
Pripravljen predlog novele zakona
Pripravljen je tudi predlog novele zakona, ki se nanaša na sestavo sveta romske skupnosti in urejanje bivanjskih razmer pripadnikov romske skupnosti. V temeljne sistemske rešitve pa ne posega. Direktor urada za narodnosti Stanko Baluh je za STA izrazil upanje, da bo novela sprejeta še v tem mandatu DZ, ker je predlog po njegovi oceni "res dober".
4