Torek, 21. 8. 2018, 9.26
6 let, 3 mesece
Raziskovalci: Kontaktne leče so velik vir onesnaževanja
Kontaktne leče, ki jih uporabniki odvržejo v straniščno školjko ali odplaknejo v umivalniku, so velik vir onesnaževanja oceanov z mikroplastiko, so v ponedeljek opozorili raziskovalci. V ameriškem odtoku vsako leto pristane več milijard leč, kar znaša okoli 20 ton plastike letno.
Količina plastičnih odpadkov, ki nastane zaradi leč in njihove embalaže v ZDA, je enaka 400 milijonom zobnih ščetk letno, so raziskovalci z univerze v Arizoni opisali svoje odkritje za konferenco ameriškega kemičnega združenja v Bostonu.
Eden od sodelujočih raziskovalcev Rolf Halden, ki je sam večino odraslega življenja nosil kontaktne leče, se je spraševal, kaj se zgodi z lečami, ko niso več uporabne. In tako so se lotili študije.
V ZDA okoli 45 milijonov ljudi nosi kontaktne leče, kar je najmanj 13 milijard leč letno. Glede na anketo pa kar 15 do 20 odstotkov teh oseb leče splakne v odtok.
Raziskovalci so nato sledili poti, ki jo opravijo te leče. Ko pristanejo v odpadnih vodah in v čistilnih napravah, leče sicer razpadejo, a se ne razkrojijo. Te delce pa nato odplakne v oceane in morja, kjer jih lahko ribe in plankton zamenjajo za hrano. Tako pa se po prehranski verigi lahko prebijejo spet vse nazaj do človeka.
Raziskovalci upajo, da bodo s to študijo pripomogli k osveščanju o problemu. Halden je dejal, da se mnogi niti ne zavedajo, kako nevarno je splakovanje leč v odtok.
Med drugim so še odkrili le enega proizvajalca leč, ki je na embalaži podal navodila, kako se te odvržejo. "Ne jih splakniti. Odvrzite jih v smeti ali jih reciklirajte," je dodal Halden.