Torek, 4. 6. 2013, 15.55
8 let, 8 mesecev
Putin EU-ju zagotavlja, da niso dobavljali orožja v Sirijo
Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da obstaja "vrsta težav", o katerih se obe strani pogosto prerekata. Med njimi so Sirija, energetika, vizumska politika in letalski podatki.
Ruski predsednik Vladimir Putin je opozoril, da bi bilo morebitno tuje vojaško posredovanje v Siriji neuspešno. "Še enkrat smo poudarili, da bi bil vsakršen poskus vplivanja na razmere s silo in neposrednim vojaškim posredovanjem obsojen na propad," je dejal Putin na skupni novinarski konferenci s predsednikom Evropskega sveta Hermanom Van Rompuyjem in predsednikom Evropske komisije Josejem Manuelom Barrosom.
Rompuy je dejal, da je Bruselj izrazil polno podporo rusko-ameriški pobudi za sklic mirovne konference o Siriji, na kateri bi sodelovali tako predstavniki Asadovega režima kot opozicije. "Kar se dogaja v Siriji, je madež na vesti človeštva," je pristavil Barroso.
Na vrhu so govorili tudi o energetiki. S tako imenovanim tretjim energetskim paketom želi EU preprečiti, da bi bili energetski ponudniki tudi lastniki cevovodov za nafto in plin ter si tako pridobili prevlado na tržišču. Rusija je to kritizirala kot nepravično, saj bi s tem preprečili dostop do končnih potrošnikov.
Pri potovanjih med Rusijo in EU pa obstaja tudi spor glede vizumov. Rusija si že več let prizadeva, da bi njenim državljanom ukinili vizume za potovanja v države EU, a Bruselj opozarja, da bi se moralo pred tem razrešiti več odprtih vprašanj. Na udaru so se pri tem znašli tudi ruski funkcionarji. Skupina poslancev Evropskega parlamenta je namreč EU pozvala, naj sprejme sankcije poti ruskim funkcionarjem, ki so vpleteni v kršitve človekovih pravic. S tem so se odzvali na napoved na vrhu, da bi lahko imeli možnost prostega potovanja v EU. 48 poslancev je zato Evropski parlament pozvalo, naj blokira vizumski dogovor med EU in Rusijo ter naj se sprejmejo sankcije za funkcionarje, vpletene v kršitve človekovih pravic, kot so to storile ZDA.
Kljub vrsti sporov pa so predstavniki EU in Rusije poudarjali pomen vedno močnejših trgovinskih vezi, kot tudi skupnih interesov za končanje krize v Siriji. A edini večji dosežek vrha je bil dogovor o povečanju sodelovanja za preprečevanje tihotapljenja snovi, namenjenih za proizvodnjo prepovedanih mamil.