Petek, 22. 9. 2017, 18.33
7 let, 2 meseca
Protesti za referendum o neodvisnosti Katalonije se nadaljujejo
V Barceloni so se minulo noč in danes nadaljevali protesti, na katerih je več tisoč ljudi zahtevalo pravico do referenduma o neodvisnosti Katalonije, predvidenega 1. oktobra. Protestniki so pred sodno palačo v katalonski prestolnici zahtevali izpustitev 14 predstavnikov regionalnih oblasti, ki jih je španska policija aretirala v sredinih racijah.
Španska televizija je poročala, da vzdušje na demonstracijah v četrtek zvečer ni bilo tako napeto kot prejšnje dni.
Po poročanju nemške tiskovne agencije dpa so številni demonstranti več ur plesali in peli ter mahali s transparenti in zastavami gibanja za neodvisnost Katalonije. Nekateri so postavili šotore in tako nakazali, da nameravajo proteste nadaljevati tudi v prihodnjih dneh.
Kot piše časnik El Diario, se je zborovanj, povezanih z referendumom za neodvisnost, v četrtek udeležilo skupaj najmanj 20 tisoč ljudi.
Danes protesti pred sodiščem
Protesti so se nadaljevali tudi danes. Okoli dva tisoč ljudi, veliko od njih ogrnjenih v katalonske zastave, se je zbralo pred sodiščem na obrobju Barcelone, kamor so danes na zaslišanje prepeljali šest predstavnikov regionalnih oblasti, aretiranih v sredo, piše francoska tiskovna agencija AFP.
Avtomobili so hupali, ko so se prepeljali mimo sodišča, protestniki pa so ploskali in vzklikali. Nekateri so celo pozivali k stavki.
Na sodišču predstavniki regionalnih oblasti niso želeli odgovarjati na vprašanja. Sodnik pa je odredil, da so do nadaljnjega lahko na prostosti, vendar bodo morali v obdobju preiskave vsak teden priti na sodišče.
Protestniki so se danes zbrali tudi v središču Barcelone pred višjim sodiščem, kjer je več deset protestnikov noč preživelo v šotorih, več sto študentov pa je zasedlo ploščad pred univerzo.
Rezervni načrt za izvedbo referenduma
Oblasti v Madridu želijo referendum o neodvisnosti gospodarsko najmočnejše španske regije preprečiti in od srede izvajajo niz ukrepov, s katerimi naj bi to dosegle. Med drugim so aretirali predstavnike regionalnih oblasti, zasegli skoraj deset milijonov glasovnic za referendum in izvajali pritisk na župane, ki naj bi sodelovali pri referendumu.
A vodja katalonske regionalne vlade Carles Puigdemont je napovedal, da bo referendum, ki ga je špansko ustavno sodišče prepovedalo, izvedel kljub nasprotovanju Madrida. Kot je poudaril, ima načrt za izredne primere, s katerim bo zagotovil potek referenduma.