Nedelja, 8. 12. 2019, 10.27
4 leta, 11 mesecev
Protesti v Hongkongu trajajo že pol leta, danes se je zbrala ogromna množica #video
V Hongkongu z množičnimi demonstracijami zaznamujejo pol leta od začetka prodemokratičnih protestov. Današnjega shoda, ki je eden najbolj množičnih v zadnjih mesecih, se po navedbah organizatorjev udeležuje 800 tisoč ljudi, po podatkih policije pa 183 tisoč. Organizatorji protestov so oblasti opozorili, da imajo zadnjo priložnost za končanje politične krize.
Protestniki, večinoma oblečeni v črno, tudi danes vzklikajo že znani slogan demonstracij Svoboda za Hongkong, na transparentih pa so napisane njihove zahteve. Nekateri udeleženci protestov vihtijo ameriške, tajvanske in britanske zastave.
Oblasti današnjih protestov niso prepovedale
Organizatorji, Civilna fronta za človekove pravice, so pred začetkom pozvali, naj bodo današnji protesti mirni, demonstrantom pa so sporočili, naj se izogibajo spopadom s policijo. Za zdaj so protestni mirni, je pa policija v pripravljenosti na izgrede, med drugim z vodnimi topovi. Oblasti, ki so demonstracije v preteklih mesecih večkrat prepovedale, so sicer današnje proteste odobrile.
Organizatorji so pred začetkom pozvali, naj bodo današnji protesti mirni, demonstrantom pa so sporočili, naj se izogibajo spopadom s policijo.
Pred začetkom demonstracij je hongkonška policija po poročanju medijev ponoči izvedla racijo, v katerim je skrajnim protestnikom zasegla orožje, med drugim tudi pištolo in več kot sto nabojev. Policija je kasneje sporočila, da so protestniki nameravali z orožjem povzročiti kaos na demonstracijah. Zaradi posedovanja orožja brez ustreznega dovoljenja so aretirali enajst ljudi.
Hongkong v primežu protestov od junija
Organizatorji protestov so hongkonške oblasti pod vodstvom Carrie Lam opozorili, da imajo zadnjo priložnost za končanje politične krize. "To je zadnja možnost, ki jo ljudje dajejo Carrie Lam," je poudaril vodja Civilne fronte za človekove pravice Jimmy Sham.
Protivladni protesti Hongkong pretresajo od junija.
Protivladni protesti nekdanjo britansko kolonijo pretresajo od junija. Izbruhnili so zaradi nasprotovanja predlogu zakona, ki bi omogočil izročanje osumljencev kaznivih dejanj Kitajski, a so se kmalu sprevrgli v splošno nezadovoljstvo zaradi vse večjega vmešavanja Pekinga v to polavtonomno območje. Protestniki zahtevajo večje demokratične svoboščine in neodvisno preiskavo policijskega nasilja.
3