Sreda, 11. 9. 2013, 8.49
8 let, 7 mesecev
Programi nadzora ZDA so preveliki in prezapleteni za NSA
Vlada je objavila del tajne dokumentacije zaradi tožbe skupine za državljanske pravice. Tožila je Fundacija za elektronsko mejo (EFF) in objavljeni dokumenti kažejo, da so imeli vladni uradniki od leta 2006 do leta 2009 dostop do podatkov, do katerih dostopa ne bi smeli imeti, in da so nekateri podatke delili s tistimi, ki zato niso bili pooblaščeni. Vendar pa objavljena dokumentacija ne razkriva, da bi šlo za namerne zlorabe.
Programi nadzora so namreč tako gromozansko obsežni, da niti Agencija za nacionalno varnost (NSA) ne ve, kako jih pravilno izvajati. To so povedali tajnemu sodišču Fisa leta 2009, ko jih je sodnik Reggie Walton krepko oštel in zagrozil, da jim več ne bo dajal dovoljenj, če napake ne odpravijo. "Sistem je tako velik in zapleten, da ni na svetu osebe, ki bi ga lahko povsem sama dojela," pravi dokument.
Nacionalni direktor za obveščevalne dejavnosti James Clapper je ob objavi dokumentacije sporočil, da ta dokazuje trdno zavezo vlade za odkritje, popravilo in poročanje o napakah, do katerih prihaja pri tehnološko zapletenih dejavnostih nadzora. Dokumentacija, ki je bila objavljena, po Clapperjevih besedah jasno dokazuje, da so se varovalke vklopile nemudoma po odkritju napak.