Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sreda,
11. 6. 2025,
17.41

Osveženo pred

1 dan, 6 ur

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,05

Natisni članek

Natisni članek

Donald Tusk vlada glasovanje Poljska

Sreda, 11. 6. 2025, 17.41

1 dan, 6 ur

Poljska vlada dobila zaupnico v parlamentu

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue 0,05
poljski parlament | Premier Donald Tusk je po objavi volilnih izidov dejal, da bo vlada sodelovala z novim predsednikom, kjer bo to potrebno in mogoče, kar pa bo "zahtevalo enotnost in pogum celotne koalicije".  | Foto Reuters

Premier Donald Tusk je po objavi volilnih izidov dejal, da bo vlada sodelovala z novim predsednikom, kjer bo to potrebno in mogoče, kar pa bo "zahtevalo enotnost in pogum celotne koalicije".

Foto: Reuters

Poljska vlada je prestala današnje parlamentarno glasovanje o zaupnici. Podporo koaliciji s premierjem Donaldom Tuskom na čelu je izreklo 243 poslancev v 460-članskem sejmu. Za glasovanje o zaupnici se je Tusk odločil po nedavnih predsedniških volitvah, na katerih je konservativec Karol Nawrocki premagal kandidata vladne koalicije.

Koalicija si je danes v spodnjem domu parlamenta zagotovila zaupnico z ugodno večino 243 glasov proti 210, poročajo tuje tiskovne agencije.

Rezultat je bil sicer pričakovan, saj ima štiričlanska koalicija v sejmu 242 poslanskih sedežev. Tuskova Državljanska platforma (PO) in Nova Levica sta brezpogojno podprli vlado, preostali dve koalicijski partnerici, sredinska Poljska 2050 in konservativnejša Poljska ljudska stranka (PSL), pa sta po pisanju portala Euractiv poskusili doseči spremembe v svoj prid.

Med drugim naj bi tako vodja Poljske 2050 Szymon Holownia vztrajal, da bo v nasprotju s prvotnim dogovorom funkcijo predsednika sejma opravljal cel mandat. Vodenje parlamenta bi sicer moral po polovici mandata prevzeti šef Nove Levice Wlodzimierz Czarzasty.

PSL naj bi medtem želela doseči zamenjavo na čelu vlade, katere vodenje bi prevzel prvi mož stranke in obrambni minister Wladyslaw Kosiniak-Kamysz.

Koalicija se do teh domnevnih zahtev javno ni opredelila, kot kaže, pa so bile vse štiri stranke v glasovanju o zaupnici enotne.

Tesna zmaga konservativca Nawrockega

Odločitev o glasovanju o zaupnici je poljski premier sprejel kmalu po izvolitvi Nawrockega na položaj predsednika države. Nacionalist je v drugem krogu volitev 1. junija tesno premagal kandidata koalicije, župana Varšave Rafala Trzaskowskega.

Nawrocki, ki je na volitvah nastopil kot neodvisni kandidat s podporo konservativne opozicijske stranke Zakon in pravičnost (PiS), je že med predvolilno kampanjo napovedoval blokado reformnih prizadevanj liberalnejše vlade. Ta se je sicer po nastopu mandata leta 2023 že večkrat znašla v sporu z dosedanjim predsednikom Andrzejem Dudo, ki ga je prav tako podpirala PiS.

Donald Tusk je po objavi volilnih izidov dejal, da bo vlada sodelovala z novim predsednikom, kjer bo to potrebno in mogoče, kar pa bo "zahtevalo enotnost in pogum celotne koalicije". Nawrocki bo predsedniški mandat prevzel v začetku avgusta.

Donald Tusk
Novice Po predsedniških volitvah Tusk po zaupnico
Ukrajinski F-16
Novice Poljska po ruskih napadih aktivirala vojaška letala
Karol Nawrocki
Novice Lahko ta človek sproži novi veliki evropski konflikt?
Ne spreglejte