Ponedeljek, 8. 5. 2023, 14.50
1 leto, 6 mesecev
Pod morjem odkrili 7.000 let staro cesto
Arheologi Univerze v Zadru so v podvodnih arheoloških raziskavah potopljenega neolitskega najdišča Soline na otoku Korčula pod morjem našli skoraj sedem tisoč let stare ostanke ceste, so sporočili z univerze v Zadru. Pod nanosi morskega mulja so odkrili cesto, ki je povezovala potopljeno prazgodovinsko naselbino hvarske kulture z obalo otoka Korčula, so še dodali na univerzi.
Gre za skrbno zložene kamnite plošče, ki so bile del štiri metre široke povezave med umetno ustvarjenim otokom in obalo. Z radiokarbonsko analizo ohranjenega lesa, najdenega v zadnji arheološki kampanji, naj bi bila naselbina iz leta okoli 4900 pred našim štetjem. Po tej cesti so ljudje hodili pred skoraj sedem tisoč leti, so za hrvaški portal Index.hr sporočili z Univerze v Zadru.
Istočasno na drugi strani otoka Korčula arheologi z zadrske univerze raziskujejo kopno v bližini zaliva Gradina pri Veli Luki.
Vodja raziskave Igor Borzić je v morju zaliva opazil nenavadne strukture, nato je arheološka ekipa, ki se je potapljala na lokaciji Soline, pregledala osrednji del zaliva Gradina in na veselje vseh ugotovila, da so na globini od štiri do pet metrov ostanki naselja, skoraj enakega tistemu v Solinah. Na najdišču so našli neolitske artefakte, kot so rezila iz kremena, kamnite sekire in fragmenti mlinskih kamnov.
3