Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Petek,
10. 5. 2013,
6.21

Osveženo pred

8 let, 7 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

Bangladeš

Petek, 10. 5. 2013, 6.21

8 let, 7 mesecev

Po 17 dneh pod ruševinami našli preživelo

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
Reševalne ekipe še vedno iščejo trupla tekstilnih delavcev, ki so umrli v zrušitvi osemnadstropne stavbe v Daki. Število žrtev je medtem naraslo na več kot 1.000.

Reševalci dva tedna in pol po zrušenju stavbe v Bangladešu, v kateri je bilo več tovarn, v ruševinah našli še eno preživelo. Žensko, ki ji je ime Reshimi, so našli v žepu med nekim tramom in stebrom. Zaenkrat še ni znano, ali je imela pri sebi zaloge vode ali pa je pila vodo, ki so jo v stavbo črpali reševalci.

Reshima Begum je v ruševinah preživela 16 dni, bila pa naj bi praktično nepoškodovana. Pred njo so reševalci zadnje preživele iz stavbe rešili 28. aprila, štiri dni po zrušenju.

Ujeti v ruševinah sicer običajno preživijo le krajši čas. Človek lahko namreč brez tekočine preživi zgolj okoli tri dni, daljše preživetje pa je mogoče le v primeru, da ima človek dostop do tekočine.

Za zdaj še vedno ni znano, koliko ljudi je bilo v stavbi Rana Plaza, ko se je ta zrušila 24. aprila. Tamkajšnje oblasti poročajo, da je bilo v nesreči ranjenih okoli 2.500 ljudi, 2.437 pa so jih rešili. Število smrtnih žrtev še vedno narašča in je že preseglo število 1.000, vendar preiskovalci načrtujejo, da bo izkopavanje trupel izpod ruševin te dni končano.

Reševalci si pri identifikaciji trupel pomagajo z mobilnimi telefoni žrtev in identifikacijskimi karticami, ki so jih nosili delavci, večina žrtev pa je žensk, ki so bile zaposlene v tekstilni tovarni. Policija zbira tudi DNK-vzorce, ki jih bodo svojci lahko uporabili kot dokaz pri odškodninskih tožbah.

V stavbi Rana Plaza je bilo več različnih tekstilnih tovarn, njihovi lastniki, tudi lastnik stavbe, pa so bili večinoma že aretirani in obtoženi povzročitve smrti zaradi malomarnosti.

Tragična nesreča je na ulico pognala več ljudi, predvsem svojcev, ki zahtevajo smrtno kazen za lastnika stavbe, ki ni ukrepal, čeprav so ga delavci opozorili na razpoke v stenah. V Bangladešu so po nesreči zaprli 18 tekstilnih tovarn zaradi varnostnih razlogov, varnost industrijskih delavcev pa je postala osrednja tema v državi.

Ne spreglejte