Ponedeljek, 26. 5. 2014, 8.51
8 let, 7 mesecev
Petro Porošenko: Ne bom dopustil, da vzhod Ukrajine postane Somalija
Uspešne volitve sta že pozdravila EU in Nato, separatisti na vzhodu Ukrajine pa so po Porošenkovi zmagi razglasili izredne razmere. Glavni namen razglasitve izrednih razmer je, da se "ozemlje Republike Doncek očisti ukrajinske vojske", je pojasnil vodja samooklicane republike Denis Pušlin. Ob tem je dodal, da so pripravljeni na "nekakšno obliko dialoga" s Porošenkom, a le "z mediacijo Ruske federacije" ter zgolj "glede izmenjave vojnih ujetnikov in umika okupacijskih sil".
Napovedal je še, da bo obdržal sedanjo začasno vlado pod vodstvom Arsenija Jacenjuka. "Ne načrtujem menjave predsednika vlade (...), Jacenjuk nadaljuje delo," je dejal. Sicer je tudi med predvolilno kampanjo napovedoval, da bo sodeloval z Jacenjukom, pa čeprav slednji prihaja iz stranke njegove protikandidatke Julije Timošenko, ki je v nedeljo prejela le 13 odstotkov glasov.
Porošenko je že v nedeljo napovedal, da ga bo njegova prva pot na položaju predsednika vodila na vzhod države, pa tudi v Rusijo.
Ruski zunanji minister Sergej Lavrov se je medtem že odzval, da je Moskva pripravljena na pogovore z njim. A hkrati je opozoril, da bo Kijev, če bo nadaljeval vojaško akcijo proti separatistom na vzhodu Ukrajine, naredil "kolosalno napako".
Medtem se je oglasil tudi odstavljeni ukrajinski predsednik Viktor Janukovič, ki je dejal, da spoštuje rezultate nedeljskih volitev, ki so potekale "v najhujših trenutkih naše domovine".
Mednarodni opazovalci, ki so spremljali volitve, so sicer ocenili, da je glasovanje potekalo v veliki meri v skladu z demokratičnimi zavezami, tako da ima Porošenko legitimnost, da začne dialog s separatističnim vzhodom države.
Kot so med drugim poudarili, si je volilna komisija iskreno prizadevala volitve izvesti po vsej državi, kljub nasilju na vzhodu, ki je občutno vplivalo na volilno ozračje, negativno prizadelo človekove pravice, oviralo spremljanje volitev in pomembno vplivalo na samo pripravo volitev.
Pri tem so izpostavili, da so oborožene skupine prisilno izpraznile oz. zaprle več okrajnih volilnih komisij. Prišlo je tudi do groženj s smrtjo, vdorov na domove ter zasege volilnega gradiva in opreme, kar vse skupaj predstavlja poskus državljanom preprečiti pravico do glasovanja.
Kot je navedel vodja delegacije Parlamentarne skupščine Organizacije za varnost in sodelovanje v Evropi (Ovse) Ikka Kanerva, tako številni državljani v Donecku in Lugansku kot tudi skoraj vsi na Krimu niso mogli voliti. A volilna udeležba drugod po državi, ki je nanj naredila velik vtis, je zadala udarec tistim, ki bi izzivali enotnost in napredek Ukrajine.
Na volitve sta se že odzvala tudi Nato in EU. Slednja je pohvalila uspešne predsedniške volitve ter poudarila, da predstavljajo pomemben korak k umiritvi napetosti v državi. Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen pa je čestital zmagovalcu volitev Porošenku in poudaril, da Ukrajina ostaja pomembna partnerka zavezništva.
Na vzhodu Ukrajine pa je medtem še naprej nemirno. V novih spopadih med ukrajinsko vojsko in separatisti sta bila ubita najmanj dva pripadnika slednjih, še 13 pa so jih zajeli. Separatisti naj bi poskušali prebiti obroč ukrajinskih vojakov okoli Slavjanska, vendar jim to ni uspelo.
V Donecku pa so proruski separatisti ponoči zasedli letališče Donecku, ki je zato ponovno zaprto. Ukrajinska vojska je na zasedbo odgovorila z napadom, pri čemer sta bojna helikopterja zadela glavni letališki terminal.