Nazaj na Siol.net

TELEKOM SLOVENIJE

Sobota,
8. 2. 2014,
8.20

Osveženo pred

8 let, 11 mesecev

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4

Natisni članek

Natisni članek

papež Frančišek

Sobota, 8. 2. 2014, 8.20

8 let, 11 mesecev

Papež pisal zobozdravniku

Termometer prikazuje, kako vroč je članek.

Termometer prikaže, kako vroč je članek.

Thermometer Blue Green 4
S pomočjo argentinskega Slovenca Marka Vombergarja smo se dokopali do osebnega pisma, ki ga je papež Frančišek konec decembra poslal svojemu zobozdravniku.

Še navadni smrtniki velikokrat voščilnice pišemo le še s pomočjo tipkovnice. Papež Frančišek pa je božično voščilo prijatelju zobozdravniku Carlosu Cecchiju v celoti napisal sam in lastnoročno. Njegovi uslužbenci so dodali le še znamko.

"Tukaj Jorge" Pismo si je ogledal tudi profesionalni fotograf Marko Vombergar (44), ki hodi k istemu zobozdravniku. Fotografiji nam je poslal in dovolil njuno objavo.

Carlos Cecchi se je v medijih pojavil že nekaj dni po papeževi izvolitvi, saj so mediji objavili, da mu je papež telefoniral. Odpovedal je že naročeni pregled zaradi "višje sile": ker je moral ostati v Rimu. "Živijo Carlitos, tukaj Jorge," je pogovor začel papež.

"Dragi Carlos," se začenja voščilo, ki ga je napisal papež Frančišek in ga objavljamo na fotografijah. Papež ga najprej pozdravlja in mu želi srečen in svet božič ter srečno novo leto 2014. V nadaljevanju kliče nanj blagoslov in ga prosi, naj moli znaj.

Podpis je samo "Frančišek", brez vsakega naziva ali križa, kot je običaj pri duhovnikih in škofih. Na kuverto je papež napisal tudi svoj naslov F., Casa Santa Marta, 00120 Mesto Vatikan.

Papež in Slovenci V četrti Ramos Mejia, zahodno od središča 12-milijonskega Buenos Airesa, živi kar precej Slovencev. Tja so se naselili v letih po drugi svetovni vojni, konec 50. let prejšnjega stoletja. Prav takrat (1949) pa je tja prišel tudi 12-letni Jorge Mario Bergoglio, ki je otroštvo sicer preživel v mestni četrti Flores, in postal gojenec v Don Boskovem zavodu. Tako kot nekateri Slovenci je hodil k maši v salezijansko cerkev, kjer je danes v stranskem oltarju izrezljana tudi podoba Brezjanske Marije. Po dobrem letu je Bergoglio zavod zapustil.

So pa z Bergoglijem v stik stopili mnogi Slovenci, ko je bil nadškof in kardinal v Buenos Airesu. Zelo se jim je priljubil zaradi zglednega življenja, delavnosti in skromnosti. Osebne stike pa so z njim imeli tudi slovenski duhovniki in škofi – v Argentini so kar trije škofje Slovenci. Izvolitev so zato bučno proslavili. Papež, najlepše darilo Tistega trenutka se dobro spominja tudi Marko Vombergar, ki z ženo in tremi otroki živi eno ulico stran od salezijanskega središča. Da se je pokadil bel dim iz Sikstinske kapele, mu je med vožnjo po telefonu sporočil prav Cecchi. "Zgodilo se je ravno na moj rojstni dan. To je bilo moje najlepše darilo," se živo spominja Vombergar.

Ne spreglejte