Sreda, 9. 10. 2024, 11.05
3 tedne, 3 dni
Burno v evropskem parlamentu: Orbanu peli pesem Bella Ciao. Metsola: To ni Evrovizija. #video
Madžarski premier Viktor Orban je danes v Evropskem parlamentu poudaril, da se mora EU spremeniti. V govoru v Strasbourgu je kot glavne teme izpostavil konkurenčnost, migracije in krizo schengna. Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je bila medtem kritična do Budimpešte.
Orban je ob predstavitvi prioritet predsedovanja Madžarske Svetu EU spomnil, da Madžarska svetu EU predseduje drugič in da je bila tudi ob prvem predsedovanju leta 2011 Evropa sredi krize.
Orban: Razmere so resnejše kot leta 2011
"Toda razmere so zdaj resnejše, kot so bile leta 2011, morda celo resnejše kot kadarkoli v zgodovini Unije," je poudaril in omenil vojne na Bližnjem vzhodu in Ukrajini, tveganje razpada schengna in upadanje konkurenčnosti EU.
Konkurenčnost je izpostavil kot najpomembnejši element sprememb. V zvezi s težavami EU na tem področju je dejal, da je gospodarska rast Unije v zadnjih dveh desetletjih zaostajala za gospodarsko rastjo ZDA in Kitajske, da je bila rast produktivnosti počasnejša od rasti konkurenčnih držav in da je njen delež v svetovni trgovini vse manjši.
"V Evropi se s priseljevanjem povečuje antisemizitem, homofobija in nasilje nad ženskami," je še dejal in v plenarni dvorani sprožil nekaj negodovanja. V zvezi z migracijsko krizo se je zavzel za zaščito zunanjih meja EU, edino rešitev pa vidi v centrih za migrante zunaj meja Unije, v katerih bi jih preverjali pred prihodom v povezavo.
Zaradi nezakonitih migracij države znova uvajajo nadzor na mejah in schengen je ogrožen, je še dejal Orban. Madžarsko predsedstvo predlaga schengenske vrhe, na katerih bi se redno zbirali predstavniki članic, pa tudi, da do konca polletnega predsedovanja Bolgarija in Romunija postaneta polnopravni članici območja.
Poslanci Orbanu peli Bella Ciao. Metsola: To ni Evrovizija.
Po njegovem nastopu je več poslancev v plenarni dvorani pelo pesem Bella Ciao. "To ni Evrovizija," je razmere skušala umiriti predsednica parlamenta Roberta Metsola.
Predsednica Evropske komisije Ursula von der Leyen je bila medtem kritična do madžarske vlade. "Še vedno so nekateri, ki za to vojno ne krivijo napadalca, temveč napadenega," je dejala glede vojne v Ukrajini.
Pred Orbanovim govorom se je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa pred plenarno dvorano v Strasbourgu protestno zbrala skupina evroposlancev iz več političnih skupin. V zvezi s konkurenčnostjo je Madžarski, ki je sicer ni poimensko izpostavila, očitala, da z obdavčevanjem in izvoznimi omejitvami diskriminira evropska podjetja ter kljub pozivom k skupnemu načrtu za razogljičenje in rast vztraja pri "umazanih ruskih fosilnih gorivih". "Kdor želi evropsko energetsko varnost, mora k njej predvsem prispevati," je poudarila.
Madžarsko omilitev vizumskega režima za Ruse in Beloruse je označila za tveganje ne le za Madžarsko, temveč za vso Unijo. "To so zadnja vrata za vmešavanje od zunaj," je menila.
Pred Orbanovim govorom se je po poročanju italijanske tiskovne agencije Ansa pred plenarno dvorano v Strasbourgu protestno zbrala skupina evroposlancev iz več političnih skupin, ki so nosili majice in transparente z napisom Demokrati proti avtokratom.
Slogan madžarskega predsedovanja: Naredimo Evropo spet veliko
Slogan madžarskega predsedovanja, ki ga zaznamuje prehod v institucijah EU po junijskih volitvah, se glasi Naredimo Evropo spet veliko, s čimer naj bi želeli poudariti, da so članice Unije močnejše, ko delujejo skupaj.
Madžarska vlada je ob prevzemu predsedovanja 1. julija med prioritetami med drugim navedla gospodarsko konkurenčnost EU, krepitev evropske obrambne politike in industrije, zajezitev nezakonitih migracij, kohezijsko in kmetijsko politiko ter demografske izzive.
Napoveduje velike spremembe v evropski politiki
Prioriteta naj bi bila tudi širitev Unije. Orban je na torkovi novinarski konferenci ob robu plenarnega zasedanja Evropskega parlamenta spregovoril o prihodnosti EU, rekoč da Evropa ne bo popolna, dokler ne bodo v EU vstopile države Zahodnega Balkana. V ta namen bo Madžarska organizirala tudi vrh držav EU in Zahodnega Balkana.
Na novinarski konferenci je bil tudi kritičen do evropskih elit in napovedal velike spremembe v evropski politiki. Naznanil je tudi, da bo v primeru zmage republikanca Donalda Trumpa na predsedniških volitvah v ZDA odprl šampanjec.
Orban bi moral Evropski parlament nagovoriti že septembra, a je obisk v Strasbourgu zaradi poplav v domovini odpovedal.