Haaško sodišče je medtem sporočilo, da Mladić ni zapustil zapora v Scheveningnu. Pred tem so mediji poročali, da so ga operirali v bolnišnici v Haagu.
Operacija je potekala dobro, Mladić pa bo bolnišnico zapustil v petek, je še dejal Lukić, ki podrobnosti o poteku operacije ni želel razkriti.
General operiran v bolnišnici Bronovo, pravi odvetnik
Za zdaj pa ostaja nejasno, kje je bil Mladić, ki je zaprt v zaporu haaškega Mednarodnega sodišča za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije, operiran. Odvetnik Lukić je dejal, da so 69-letnega generala operirali v bolnišnici Bronovo v Haagu, kamor naj bi ga prepeljali v torek zvečer, o čemer so poročali tudi nekateri mediji.
Obtožnico naj bi razdelili na dva dela
Haaško tožilstvo je sicer v torek vložilo zahtevo za ločitev sojenja Mladiću na dva dela. Obtožnico naj bi razdelili in mu najprej ločeno sodili za genocid v Srebrenici, po koncu tega sojenja pa bi se začelo še drugo, na katerem bi Mladiću sodili za ostale zločine, med drugim tudi za obleganje Sarajeva.
Sojenje želijo pospešiti
Vendar pa tiskovna predstavnica haaškega sodišča Norma Jelačić tega danes ni potrdila. "Lahko potrdim, da Mladić ni zapustil zapora v Scheveningnu," je dejala. To bi lahko pomenilo, da so Mladića operirali na bolniškem oddelku zapora, kar so povedali tudi v diplomatskih krogih.
Pred sodnika naj bi stopil 25. avgusta
Za zdaj tako tudi ni znano, ali bo operacija vplivala na potek sojenja Mladiću, ki naj bi pred sodnika znova stopil 25. avgusta.
Predstavnica haaškega sodišča Mladićevega zdravstvenega stanja v skladu s pravili sodišča sicer ni želela komentirati.
16 let na begu
Potem ko je bil Mladić po 16 letih na begu konec maja vendarle aretiran, so se pojavila ugibanja o njegovem domnevno slabem zdravstvenem stanju. Nekdanji general, ki je med drugim obtožen genocida v Srebrenici, naj bi namreč v minulih letih med drugim preživel več kapi. Kljub temu so zdravniki tako v Beogradu kot v Haagu, kamor so ga teden dni po aretaciji izročile srbske oblasti, ocenili, da je sposoben za sojenje.
Ker je zaradi sodelovanja pri genocidu v Srebrenici haaško sodišče doslej obsodilo že več Mladićevih pomočnikov, tožilstvo ocenjuje, da bi lahko Mladićevo krivdo v tem primeru dokazalo brez večjih težav in relativno hitro. Sojenje želijo med drugim pospešiti zato, ker bi se lahko Mladićevo zdravstveno stanje poslabšalo.