Ponedeljek, 3. 6. 2024, 12.07
7 mesecev
Odbor DZ za zunanjo politiko potrdil predlog vlade za priznanje Palestine
Največja opozicijska stranka SDS je danes predlagala posvetovalni referendum o priznanju Palestine, so potrdili v stranki. S tem bi lahko odložili odločanje o priznanju, ki je sicer predvideno na torkovi izredni seji državnega zbora. Na seji bodo sicer opravili razpravo o sklepu vlade za priznanje, ne bodo pa glasovali o njem. Na odboru DZ za zunanjo politiko je svoje stališče predstavilo več mednarodnih pravnikov. Odbor je nato predlog vlade za priznanje neodvisnosti in suverenosti Palestine sprejel.
SDS je predlog vložila med popoldansko sejo parlamentarnega odbora za zunanjo politiko, na kateri so razpravljali o predlogu sklepa vlade, da državni zbor prizna Palestino kot neodvisno in suvereno državo.
Odbor državnega zbora za zunanjo politiko je danes po šesturni razpravi podprl predlog vlade za priznanje neodvisnosti in suverenosti Palestine. Za sklep je glasovalo devet članov odbora, proti so bili trije poslanci SDS.
Opozicijski SDS in NSi sta vladi oziroma koaliciji so očitali, da je predlog vložila tik pred evropskimi volitvami, in ga označili za predvolilni manever. In še, da pogoji za prizanje Palestine niso izpolnjeni, ker ta nima legitimnega vodstva, vlada pa da ni pretehtala posledic, ki jih bo imelo za odnose med Slovenijo in Izraelom.
Poslanci iz vrst koalicijskih strank so na drugi strani poudarjali pomen čimprejšnjega priznanja Palestine, tudi v luči vprašanja bodočih mirovnih pogajanj, ki bodo lahko produktivna le, če se bosta pogajala enakovredna partnerja.
Največja opozicijska stranka SDS je tik pred sejo vložila predlog za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine.
Da bi SDS s predlogom uspela, ni pričakovati
Možnost za vložitev predloga za posvetovalni referendum so imeli sicer do torkovega glasovanja na seji državnega zbora. Da bi SDS s predlogom uspela, ne gre pričakovati, bo pa za vsaj 30 dni odložila končno odločanje o priznanju Palestine, ki je bilo sprva predvideno na torkovi izredni seji državnega zbora.
Skupina poslancev s prvopodpisano poslanko SDS Jelko Godec je v obrazložitvi med drugim zapisala, da vlada s sklepom za priznanje Palestine povzroča dolgoročno škodo Sloveniji, "saj daje podporo teroristični organizaciji Hamas".
Poleg tega pa imajo po oceni predlagateljev volivci pravico odločati o tako pomembnem zunanjepolitičnem vprašanju, ki bo imelo po njihovih besedah dolgoročne posledice za Slovenijo. Gre pa tudi za vprašanje zagotavljanja varnosti.
Glede na predlog bi se referendumsko vprašanje glasilo: "Ali ste za to, da Državni zbor RS sprejme sklep o priznanju neodvisnosti in suverenosti Države Palestine?"
Pri SDS so prepričani, da "sedaj ni pravi trenutek, da podpremo Palestino, tudi zato ker kot taka ne obstaja z legitimnim vodstvom". Dodali so, da je od zadnjih volitev minilo skoraj 20 let in da Palestino po njihovih besedah vodi Hamas. Pri obravnavi predloga v DZ bo v imenu predlagatelja sodeloval prvak SDS Janez Janša.
V poslanski skupini SDS še predlagajo, da se pred nadaljevanjem zakonodajnega postopka o predlogu sklepa o priznanju Palestine na odboru DZ za zunanjo politiko opravi javna predstavitev mnenj. Trenutno sicer ravno poteka nujna seja OZP, na kateri razpravljajo o sklepu priznanja Palestine.
O sklepu vlade za priznanje Palestine bodo sicer razpravljali na torkovi izredni seji DZ, ne bodo pa glasovali o njem, kot je bilo sprva predvideno, so pojasnili v državnem zboru.
V koaliciji so takšno potezo pričakovali
Vladajoča koalicija je bila danes kritična do predloga za razpis posvetovalnega referenduma o priznanju Palestine, ki ga je vložila SDS. Potezo je označila kot pričakovano in ponovila, da bi Slovenija s priznanjem Palestine prispevala k miru v Gazi in pritisnila na izraelsko oblast, naj sede za pogajalsko mizo.
"Če ima kdo iskren namen zagovarjati mir, potem mora zagovarjati tudi rešitev dveh držav. Ko vidimo, da imamo že več kot 36.000 ubitih ljudi v Gazi, da divjata morija in stradanje, si ne znam predstavljati, kako lahko slovenska družba sprejme to, da zavlačujemo," je pred zasedanjem odbora DZ za zunanjo politiko (OZP), na katerem trenutno razpravljajo o sklepu glede priznanja Palestine, dejala zunanja ministrica Tanja Fajon.
Ob tem se je vprašala, ali gre pri odločitvi SDS za morebitno naklonjenost trenutni izraelski oblasti, ki se po mnenju ministrice Tanje Fajon ni pripravljena zares pogajati ne za trajno premirje, ne za izpustitev talcev, kot tudi ne za okrepitev humanitarne pomoči.
"Skrajni čas je, da Slovenija prizna Palestino kot suvereno in neodvisno državo," je nadaljevala in ponovila, da bi Slovenija s priznanjem pritisnila na izraelsko oblast, da naj sede za pogajalsko mizo, in Palestincem poslala sporočilo, da niso sami.
Manevri, ki blokirajo delo DZ
"Takšno blokiranje s strani SDS seveda ni presenetljivo, ampak zelo verjetno govori veliko o tem, s kakšno ceno prihaja tista značka Izraela, s katero Janez Janša hodi okoli," pa je pred zasedanjem OZP izjavil vodja poslanske skupine Levica Matej T. Vatovec in opozoril, da se vlada že cel mandat sooča s podobnimi blokadami.
Poudaril je, da bi se zdaj moralo pregledati poslovniške določbe, saj uporaba posvetovalnih referendumov po njegovem mnenju prerašča meje uporabe tega orodja. "Treba bo prečesati poslovnik in tudi parlamentarno prakso, da ugotovimo, ali lahko državni zbor na tak način sploh še deluje, ker se s takimi manevri praktično lahko zablokira vsako stvar," je dodal.
Tudi državni sekretar v kabinetu predsednika vlade Vojko Volk je potezo SDS označil za pričakovano, ki je legitimna, ni pa upravičena. Izrazil je upanje, da bodo med razpravo v OZP prišli do skupne pozicije. "Upam tudi, da bo priložnost, da se pomenimo na način, da bo naše priznanje ne samo politično dejanje, ampak tudi državniško dejanje. To se pravi, da ne bo imel vpliva samo na nas, ampak tudi navzven. S tem mislim predvsem na palestinsko ljudstvo in na razmere v Gazi, ki so vsak dan slabše," je še dodal Volk.
Predsednica DZ Urška Klakočar Zupančič je možnost predloga za posvetovalni referendum v četrtek omenila med manevri, ki bi se jih lahko posluževali tisti, ki jim sklep vlade ni pogodu. Po njenih besedah bi s tem odločanje v DZ odložili za 30 dni.
V skladu s poslovnikom DZ se predlog posvetovalnega referenduma uvrsti na dnevni red prve naslednje seje državnega zbora, če je vložen najkasneje 30 dni pred to sejo. Naslednja redna seja DZ je predvidena 17. junija, pred poletnimi počitnicami pa je predvidena še seja 8. julija.
Stališča do priznanja Palestine in tega, ali je zdaj primeren trenutek, je predstavilo več mednarodnih pravnikov in diplomatov.
Odbor je zavrnil postopkovni predlog SDS, da bi o predlogu najprej opravili javno predstavitev mnenj. Ta bi omogočila pridobitev mnenj in stališč strokovne in širše javnosti glede tega občutljivega zunanjepolitičnega vprašanja, je pojasnil Zvonko Černač. Dejal je še, da bi tako med drugim dobili odgovore, kakšne zunanjepolitične posledice bi imelo priznanje Palestine za Slovenijo in da z njim ni treba hiteti.
"V Gazi je danes pekel na zemlji, zato moramo priznati Palestino kot državo, zato moramo to storiti zdaj," pa je poudarila zunanja ministrica Tanja Fajon. Tako kot imajo svojo državo Izraelci, imajo to pravico tudi Palestinci. Dolgoletno slovensko stališče je, da je trajno rešitev konflikta na Bližnjem vzhodu mogoče doseči le z rešitvijo dveh držav, je poudarila.
Diplomat Tone Kajzer, sicer predsednik strokovnega sveta SDS za zunanje zadeve, je spomnil, da danski parlament prejšnji teden ni podprl priznanja Palestine in med argumenti za to navedel, da niso izpolnjeni mednarodnopravni pogoji.
"Priznanje da, ampak ali je zdaj pravi trenutek?" je vprašal mednarodni pravnik in nekdanji ustavni sodnik Ernest Petrič, ter opozoril, da bi bilo napačno, če bi priznanje izpadlo kot nagrada Hamasu. Pri takih dejanjih je po njegovem zelo slabo, če politiko vodi javno mnenje, ne pa resen razmislek, ali pa celo drugi interesi.
Slovenija se lahko izkaže kot država, ki je razumela prelomnost trenutka in priznala Palestino kot državo, pa je menil nekdanji predsednik republike Danilo Türk, prav tako mednarodni pravnik. Izrazil je upanje, da bo DZ odločitev sprejel zdaj in da bo dala nov zagon slovenski zunanji politiki.
Tudi upokojeni veleposlanik Roman Kirn je ocenil, da je priznanje Slovenije treba gledati v kontekstu, da se s tem dejanjem podpre napore tistih sil, ki si prizadevajo najti luč na koncu tunela.
Da je priznanje politično vprašanje in političen akt, vendar ni nobene mednarodno pravne ovire, da se država tega ne bi lotila, je ocenila mednarodna pravnica Vasilka Sancin. V luči načela odgovornost zaščititi mora vsaka država sprejeti vse možne ukrepe, da bi preprečila nadaljevanje tovrstnih kršitev. Če je priznanje eden tovrstnih ukrepov, je zagotovo legitimno, je dodala.
Predlagatelji: Priznanje Palestine je edina prava pot
Sklep o priznanju Palestine kot neodvisne in suverene države je vlada soglasno sprejela v četrtek. Premier Robert Golob je ob tem pojasnil, da gre za priznanje Palestine v mejah iz leta 1967 oziroma v mejah, o katerih bi se vpleteni strani dogovorili v bodočem mirovnem sporazumu.
Predlagatelji izredne seje DZ, poslanci vseh treh strank vladne koalicije, so v obrazložitvi zapisali, da je slovensko priznanje Palestine kot neodvisne in suverene države edina prava pot v podporo miru, stabilnosti in varnosti v regiji in rešitvi dveh držav.
V opozicijskih SDS in NSi so do predloga o priznanju Palestine kritični, češ da gre za predvolilno potezo pred evropskimi volitvami. V SDS so napovedali, da bodo glasovali proti, v NSi pa predloga o priznanju Palestine ne bodo podprli, a mu tudi ne bodo nasprotovali.
Za potrditev sklepa o priznanju Palestine je sicer v DZ potrebna navadna večina poslancev.
Doslej je Palestino priznalo 145 članic ZN, vendar med njimi ni večine zahodnih držav. V zadnjem mesecu so jo priznale Španija, Irska in Norveška ter še štiri karibske države.