Prve besede ameriškega predsednika Baracka Obame papežu Frančišku so bile: "Hvala, hvala!" Papež pa mu je v angleščini rekel: "Dobrodošli, gospod predsednik."
Slabo uro je trajal pogovor papeža Frančiška in ameriškega predsednika Baracka Obame na štiri oči. Za svetovne medije je bil njun pogovor novica dneva, čeprav o vsebini vsi le bolj ali manj ugibajo.
Obama je papeža tudi prosil: "Molite zame in za mojo družino, oni so z mano na tej poti." Povedal mu je tudi, da je njegov občudovalec. Ob Obamovem odhodu se je s papežem rokoval tudi ameriški državni sekretar John Kerry. Nekdanji demokratski predsedniški kandidat, ki Obami vodi zunanjo politiko, je papežu Bergogliu rekel: "Vesel sem, da sem vas srečal. Sem vaš velik občudovalec. Tudi kot katoličan."
Bioetika
Tokratni Obamov obisk je drugačen od prejšnjega. Ko se je srečal s prejšnjim papežem Benediktom XVI. (2009), mu je zdajšnji zaslužni papež podaril knjižico z naslovom Dignitas personae. V prevodu bi to pomenilo Dostojanstvo osebe. Gre za stališča Rimskokatoliške cerkve o bioetičnih vprašanjih.
Ali je Obama knjižico tudi prebral, se ne ve, znano pa je, da ima Obama zelo liberalne poglede na bioetiko. Obama je takoj po začetku mandata ukinil svet za bioetiko, ki je bil predsednikovo posvetovalno telo za tovrstna vprašanja. In nekaj tednov zatem dobil od papeža knjižno darilo na temo splava in genetskih manipulacij.
Branje za ovalno pisarno
Tudi papež Bergoglio je Obami podaril čtivo, Evangelii gaudium ali po slovensko Evangeljsko veselje. V tej knjižici so papeževi pogledi, zato imajo mnogi poznavalci okrožnico za papežev manifest. "Vedite, da bom to verjetno bral v ovalni pisarni, ko bom obupan. Prepričan sem, da mi bo to povrnilo moči in me umirilo," se mu je zahvalil Barack Obama.
Obamovo darilo pa so bila semena zelenjave in sadja z vrta Bele hiše, ki je pod patronatom predsednikove soproge.
Revščina
Glavna tema tokratnega srečanja je bila zunanja politika. Kako naj se mednarodna skupnost zoperstavi revščini, je eno od vprašanj, ki ga je pred srečanjem napovedal Obama. Tako bi se rad približal svojim katoliškim volivcem, ocenjuje komentar italijanskega dnevnika La Stampa. Govorila pa bosta gotovo tudi o obveznih temah: Palestini, Siriji in Ukrajini. Radio Vatikan napoveduje tudi morebitna skupna stališča na temo ekologije in nezakonitega priseljevanja. A Sveti sedež bo Beli hiši gotovo omenil tudi nestrinjanje s porokami homoseksualnih parov, ki so jim ZDA v času Obamove vlade precej naklonjene.
Brez nove "svete alianse"
Čeprav se voditelja po ocenah vatikanistov v marsičem strinjata glede svetovne revščine, pa to še ne pomeni obnovitve "svete alianse" iz obdobja Janeza Pavla II. in Ronalda Reagana, meni La Stampa. Takratno zavezništvo je namreč bilo ključno pri rušenju berlinskega zidu oziroma pri zlomu komunizma v Evropi.