Torek, 26. 10. 2021, 19.20
3 leta
Nizozemci morajo vrniti skitski zaklad Ukrajini
Prizivno sodišče v Amsterdamu je danes odločilo, da mora nizozemski muzej približno dva tisoč let staro skitsko zlato vrniti Ukrajini, ne polotoku Krimu. S tem je potrdilo sodbo nižjega sodišča iz leta 2016, poroča nemška tiskovna agencija dpa.
Štirje muzeji s polotoka Krim so malo pred rusko priključitvijo polotoka leta 2014 amsterdamskemu muzeju Allard Pierson posodili zgodovinsko zbirko z naslovom Krim: Zlato in skrivnosti iz Črnega morja.
Kmalu po priključitvi polotoka Rusiji so od nizozemskega muzeja zahtevali, da jim dragocene umetnine vrne. Ta predmetov ni vrnil, saj ni vedel, kdo je zdaj zakoniti lastnik.
Krimski muzeji so se pritožili
Vrnitev artefaktov je zahteval tudi Kijev, nizozemsko nižje sodišče pa je leta 2016 razsodilo, da morajo iti dragoceni predmeti v roke Ukrajini, državi njihovega izvora in kulturne dediščine. Krimski muzeji so se takrat na odločitev pritožili, danes pa je višje sodišče potrdilo sodbo. Krim se lahko sicer še vedno pritoži na odločitev višjega sodišča.
Rusija odločitvi nasprotuje
Ukrajinski predsednik Volodimir Zelenski je odločitev pozdravil. Na Twitterju je izrazil hvaležnost sodišču za pošteno odločitev in dodal: "Vedno znova pridobimo, kar je naše. Po 'skitskem zlatu' bomo dobili Krim."
Rusija je bila po drugi strani kritična. Vodja odbora za zunanje zadeve dume Leonid Sluzki je rekel, da gre za "nekakšno kulturno ugrabitev, ki jo pomnoži rusofobija". Dodal je, da se je sodišče postavilo na stran politike, ne resnice.
Rusko ministrstvo za kulturo je izjavilo, da bo še naprej podpiralo krimske muzeje pri njihovih prizadevanjih za izterjavo eksponatov, še poroča dpa.
Skiti so bili nomadsko indoevropsko ljudstvo
Med predmeti v zbirki so skitska čelada, broške in drug nakit, meč in pozlačena nožnica ter lakirane škatle iz časov kitajske dinastije Han, ki so na Krim pripotovale po svilni poti. Skiti so bili nomadsko indoevropsko ljudstvo, ki se je naselilo na črnomorski obali današnje južne Rusije v 6. stoletju pred našim štetjem.
1